لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

کت جنجالی ملانیا ترامپ در حاشیه نشست سران گروه هفت


ملانیا ترامپ با کت ۵۱ هزار دلاری بوتیک «دولچه» و «گابانا»‌ در حاشیه اجلاس سران گروه هفت در سیسیل، ایتالیا
ملانیا ترامپ با کت ۵۱ هزار دلاری بوتیک «دولچه» و «گابانا»‌ در حاشیه اجلاس سران گروه هفت در سیسیل، ایتالیا

پوشیدن یک کت ۵۱ هزار دلاری توسط بانوی اول آمریکا در حاشیه اجلاس جی هفت، خشم برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت. منتقدان به صرفه‌جوئی‌های بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال‌های آینده اشاره کردند که می‌خواهد از هزینه‌های بهداشتی و کمک‌ به آمریکائیان کم‌درآمد بکاهد.

اروزنامه «واشنگتن پست» نوشت ظاهر شدن بانوی اول آمریکا در حالیکه یک کت ابریشمی رنگارنگ از طرح‌های بوتیک ایتالیائی «دولچه»‌و «گابانا» را بر تن داشت، بسیاری از کاربران سخت‌گیر رسانه‌های اجتماعی را به خشم آورد. بهای این کت در بوتیک‌ها، ۵۱ هزار و ۵۰۰ دلار برچسب خورده.

منتقدها می‌گویند چرا خانم ترامپ کت ۵۱ هزار دلاری بپوشد، درحالیکه لایحه بهداشت ملی که شوهرش از آن حمایت می‌کند، بنا به محاسبه کارشناسان بودجه در کنگره آمریکا، باعث خواهد شد که طی ده سال آینده، ۲۳ میلیون آمریکائی، بیمه درمانی خود را از دست بدهند.

توئیت «استفان گابانا» در تشکر از ملانیا ترامپ
توئیت «استفان گابانا» در تشکر از ملانیا ترامپ

با این حال، هیچکس به اندازه «استفانو گابانا»، طراح کت، از اقدام بانوی اول خوشحال نشد. آقای «گابانو» عکسی که کاخ سفید از بانوی اول در حال پیاده شدن از اتوموبیل در مقابل کاخ «چریسی» جزیره سیسیل، «توئیت» کرده بود را، با افزودن «ایموجی» های متعدد قلب و «متشکرم» بازتوئیت کرد.

گل‌های ابریشمی رنگارنگ دست‌دوز روی کت خانم ترامپ، یادآور لباس‌های گل‌دار سنتی زنان جزیره «سیسیل» است.

این اولین بار نیست که لباس گران یک بانوی اول جنجالی می شود، واشنگتن پست نوشت بازتاب کت گران‌قیمت بانوی اول آمریکا، یادآور جنجالی است که در سال ۲۰۰۹ در رسانه‌های اجتماعی بر سر عکس‌های خانم «میشل اوباما» با کفش ورزشی ۵۴۰ دلاری بوتیک «لان ون» بر پا شد. خانم «اوباما»‌ کفش طراح بوتیک فرانسوی «لان ون» را برای شرکت در مراسم جمع‌آوری غذا برای فقرا در موسسه خیریه «بانک غذا»ی واشنگتن پوشیده بود.

البته تفاوت قیمت آن کفش با بهای کت خانم «ملانیا ترامپ» بسیار است.

البته پیشتر آقای ترامپ اعلام کرده بود که در زمان ریاست جمهوری حقوق سالانه چهارصد هزار دلاری برای رئیس جمهوری را استفاده نخواهد کرد و حتی ماه پیش، حقوق سه ماه اول خود را به یک خیریه بخشید. آقای ترامپ پیش از ریاست جمهوری، یک میلیاردر شناخته شده در حوزه املاک بود.

در حالیکه برخی از طراحان برجسته مد در آمریکا و اروپا به خاطر اختلاف عقیده سیاسی، از نزدیک شدن به خاندان «ترامپ» چندان استقبال نمی‌کنند، ولی «استفانو گابانو» از طراحانی است که به استفاده بانوی اول آمریکا از طرح‌های مارک خود مشتاقانه افتخار می‌کند.

«رابین گیوهان»، نویسنده «واشنگتن پست» در گزارش خود اضافه می‌کند که لباس می‌تواند عمیقا جنبه نمادین داشته باشد و گزینه طرح «دولچه» و «گابانا» در سفر رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا به جزیره «سیسیل» مناسبت نمادین دارد، چون این بوتیک گران‌قیمت ایتالیائی در لباس‌های خود، از نقش‌های سنتی و مردمی جزیره «سیسیل» مایه‌ می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG