لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

نگاهی به مد و لباس خانم ها در مراسم تحلیف: تلاش برای پوشش تولیدات آمریکایی


رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا همراه با فرزندشان برن پس از ادای سوگند
رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا همراه با فرزندشان برن پس از ادای سوگند

زمانی که دونالد ترامپ روی پلکان ساختمان کنگره آمریکا هنگام ادای سوگند گفت کالای آمریکایی بخرید و آمریکایی استخدام کنید، همسرش ملانیا در پیراهن طرح رلف لورن، مارک مشهور آمریکایی در کنارش می درخشید.

ملانیا ترامپ، تا پیش از برگزاری مراسم تحلیف با انتخاب لباسهایش نشان داده بود که طرفدار طراحان اروپایی است. خانم ترامپ در یکی از مناظره های انتخاباتی لباسی از طراح ایتالیایی گوچی را به تن کرد و در کنوانسیون حزب جمهوریخواه، پیراهنی از «رکساندا ایلین چیک»، طراح صرب مقیم لندن را پوشید.

در شبکه های اجتماعی، شباهت بانوی اول جدید آمریکا با جکی کندی که او هم در مراسم تحلیف پیراهنی کلاسیک از رلف لورن را به تن کرده بود، سوژه کاربران شد. برخی، شیکی کم نظیر او را ستودند و برخی دیگر او را به تقلید از شیک پوش ترین بانوی اول آمریکا متهم کردند.

اما خانم ترامپ در مهمانی شب مراسم تحلیف نشان داد که در عرصه مد، صاحب نظر است.او در پیراهنی سفید و ساده روی صحنه آمد و با ترانه My Way از فرانک سیناترا با همسرش رقصید.

بر خلاف انتظار کارشناسان مد، این پیراهن حاصل همکاری خود بانوی اول آمریکا با اِروه پیر، مدیر هنری پیشین مارک کارولینا هررا بود.

پیر که سال گذشته هررا را ترک کرد، می گوید هر چند لباسهای زیادی برای بانوان اول آمریکا از جمله لورا بوش و میشل اوباما طراحی کرده، این نخستین بار بود که با اسم برند خودش لباس بانوی اول را ارائه داد.

آشنایی اروه پیر و ملانیا ترامپ به سالها پیش در نیویورک برمی گردد. پیر می گوید ملانیا با طراحی مد به خوبی آشناست.

اروه پیر فرانسوی که بیش از بیست سال است در آمریکا زندگی و کار می کند، طراحی آمریکایی به شمار می آید و به این ترتیب بانوی اول بار دیگر با انتخاب لباسش، مهر تأیید بر اهمیت کالای آمریکایی زد.

این پیراهن، در مجموعه پیراهن هایی که بانوان اول آمریکا از هلن تفت در سال ۱۹۰۹ تا امروز در شب تحلیف به تن کردند، در موزه اسمیت‌سونیون واشنگتن قرار خواهد گرفت.

اما رئیس جمهوری آمریکا نیز در مراسم تحلیف، کت و شلوار مارک آمریکایی «بروکس برادرز» را که پیش از این برای سی و نه رئیس جمهور دیگر آمریکا از جمله باراک اوباما نیز لباس تحلیف دوخته، بر تن داشت.

پوشیدن کت و شلوارهای محصول آمریکا در مراسم تحلیف رسمی قدیمی است. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا هم در مراسم تحلیف خود در ژانویه سال ۲۰۰۸ کت و شلوار یک تولیدی قدیمی در شیکاگو را پوشید تا هم ارتباطش با شهر شیکاگو را نشان دهد و هم بر حمایتش از محصولات تولید شده در زیر مجموعه اتحادیه صنفی کارگران تأکید کند.

ایوانکا ترامپ، دختر بزرگ دونالد ترامپ در چند مراسم حاشیه ای تحلیف، لباسهایی از مارک «اسکار دلا رنتا» طراح آمریکایی اهل جمهوری دومینیکن را انتخاب کرد.

از پیراهن و کت سبزی که هنگام پیاده شدن از هواپیما به تن داشت تا پیراهن سیاه و سفید مهمانی شام شب قبل از مراسم ، لباس زرشکی که صبح روز تحلیف در کلیسا تن کرد و لباس سفیدی که در مراسم سوگند پوشید.

پیراهن شلواری سفید ایوانکا طرح فرناندو گارسیا، یکی از دو طراح برند اسکار د لارنتا بود. بسیاری، این انتخاب ایوانکا را دیپلماتیک خوانند چرا که یکی از مسائل مهمی که ایوانکا برای آن تلاش می کند حمایت از زنان شاغل است.

در مهمانی شب تحلیف، ایوانکا ترامپ به سراغ مارک آمریکایی کارولینا هررا رفت.

ایوانکا که خود مارک کفش و لباس خود را دارد با دفتر کارش در نیویورک خداحافظی کرد و همراه با همسرش جرد کوشنر و سه فرزندش به واشنگتن دی سی آمد. برخی، استعفای ایوانکا از شرکتش را به قرار گرفتن او در سمتی تازه در دولت جدید آمریکا تعبیر کرده اند.

کرن پنس، همسر معاون رئیس جمهوری آمریکا در انتخاب لباس با چالش بزرگی روبرو بود چرا که در چشم مردم، با ملانیا ترامپ که زمانی مانکن بوده و سلیقه اش در لباس قابل تحسین است مقایسه می شود.

خانم پنس در یکی از مهمانی هایی که به مناسبت مراسم تحلیف در واشنگتن برپا شد، پیراهنی بلند و سفید به تن کرد که شباهت زیادی به لباس عروس داشت. کاربران شبکه های اجتماعی به شوخی می گفتند از قرار او لباس عروسی اش را دوباره به تن کرده است. کرن پنس برای این لباس از همان کسی که لباس عروسی اش را در سال ۱۹۸۵ طراحی کرده دعوت به همکاری کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG