لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

کناره گیری سفیر آمریکا در روسیه


مک فال زمانی به عنوان سفیر وارد مسکو شد که پوتین آمریکا را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم می کرد.

مایکل مک فال، سفیر آمریکا در مسکو روز سه شنبه اعلام کرد بعد از پایان المپیک زمستانی سوچی، از سمت خود کناره گیری می کند.

مایکل مک فال در نخستین دوره ریاست جمهوری آقای اوباما، در روابط واشنگتن با مسکو «طرحی نو» درانداخت که به بهبود مناسبات دو کشور کمک کرد. با این حال، در مقام سفیر نتوانست در برابر تنش ها و پیچیدگی های روز افزون آمریکا و روسیه، و انتقادهای مقامات روس دوام آورد، فشارهایی که به ویژه در دو سال اخیر شدت گرفته بود.

آقای مک فال که اکنون ۵۰ سال دارد، دلیل استعفایش را مسائل خانوادگی عنوان کرد و گفت همسر و دو پسرش تابستان گذشته به کالیفرنیا بازگشته اند؛ و خودش هم قصد دارد کار تدریس در دانشگاه استنفورد را از سر گیرد. وی تا سال ۲۰۰۹ که به دعوت آقای اوباما به واشنگتن آمد، در دانشگاه استفنورد تدریس می کرد.

در گوشه هایی از نوشته طولانی روی وبلاگ شخصی مایکل مک فال می خوانیم: «بیشتر از پنج سال برای دولت آقای اوباما کار کرده ام، و وقتش است که به کشورم برگردم ... روسیه را با بی میلی ترک خواهم کرد. کارم را دوست دارم.»

اما این نوشته ها با واقعیت تناقض دارد، چرا که آقای مک فال زمانی وارد روسیه شد که ولادیمیر پوتین در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ شعارهای ضدآمریکایی سر می داد و واشنگتن را به دامن زدن به اعتراضات علیه خود متهم می کرد.

یک هفته از ورود آقای مک فال به مسکو نگذشته بود که ملاقاتش با فعالان حقوق مدنی و رهبران اپوزیسیون روسیه، انتقاد مقام های روسیه و به ویژه رسانه های دولتی آن کشور را علیه او برانگیخت. رسانه های روسیه وی را فردی معرفی می کنند که قصد دارد در کشورشان انقلاب به راه بیاندازد.
XS
SM
MD
LG