لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

دیدار مقامات امریکا و روسیه به تعویق افتاد


ایالات متحده دیدار برنامه ریزی شده با مقامهای روسیه در اواخر این هفته برای بحث درباره شرایط سوریه را به تعویق انداخت زیرا سرگرم سبک سنگین کردن نوع واکنش به اتهام استفاده نیروهای سوریه از سلاح شیمیایی در هفته گذشته است.
این مذاکرات قرار بود روز پنجشنبه برگزار شود.
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا اواخر روز دوشنبه گفت تعویق این مذاکرات به دلیل «ادامه رایزنی ها» درباره چگونگی واکنش به گزارشهای مربوط به استقاده از سلاح شیمیایی در سوریه است.
سخنگوی کاخ سفید گفته بود «شک بسیار اندکی» وجود داردکه دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده باشد.

سخنگوی کاخ سفید گفت وقتی رئیس جمهوری اوباما تصمیم خود را درباره چگونگی واکنش نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه بگیرد، کاخ سفید آن را برای مردم امریکا و جهان تشریح خواهد کرد.
بعد از آن که جان کری وزیر امور خارجه روز دوشنبه بیانیه ای درباره سوریه و حمله شیمیایی صادر کرد، سخنگوی اوباما در جلسه پرسش و پاسخ در کاخ سفید با سوالات بیشماری از سوی گزارشگران روبرو شد، ازجمله این که رئیس جمهوری چه زمانی تصمیم می گیرد، چه واکنشی انجام خواهد شد، نقش کنگره چه خواهد بود، آیا واکنش متناسب با حملات شیمیایی خواهد بود و از این نوع. اما جی کارنی سخنگوی کاخ سفید از گمانه زنی درباره واکنش بالقوه نظامی خودداری کرد.

روسیه که متحد سوریه به شمار می رود، این اتهامات را رد کرده و می گوید ایالات متحده امریکا و دیگر کشورهای غربی هیچ سندی بر انجام چنین حمله ای ندارند.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز سه شنبه خود نوشته است باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی یک حمله هوائی علیه سوریه با دامنه و مدت محدود است با این هدف که سوریه را بخاطر استفاده از سلاح شیمیایی تنبیه کند. واشنگتن پست به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا خاطرنشان کرده است این حمله احتمالی صرفا جنبه «بازدارندگی» دارد و این در حالی خواهد بود تا از درگیری عمیقتر ایالات متحده درجنگ داخلی سوریه جلوگیری کند.

به گزارش واشنگتن پست در این حمله که احتمالا زمان آن بیش از دو روز نخواهد بود از موشکهای بلند بردی که از ناوگان آمریکا در منطقه پرتاب خواهد شد استفاده می شود و مراکز نظامی سوریه را که مربوط به تسلیحات شیمیایی آن کشور نیست هدف قرار می دهد
واشنگتن پس در بخش دیگری از این گزارش آورده است در عین حال چنین حمله ای بستگی به سه عامل زیر خواهد داشت:
تکمیل گزارش اطلاعاتی آمریکا با این ارزیابی که دولت سوریه را مسئول حمله شیمیایی هفته گذشته تشخیص دهد؛ تداوم رایزنی ها با متحدان آمریکایی و کنگره؛
و نهایتا تشخیص و توجیه این اقدام تا بر اساس قوانین بین المللی باشد.
XS
SM
MD
LG