لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

کری با رهبران اپوزیسیون اوکراین ملاقات کردجان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در آلمان، با رهبران اپوزیسیون اوکراین ملاقات کرد.

یک مقام ارشد وزارت امورخارجه گفت کری پشتیبانی امریکا را از کوشش های رهبران اپوزیسیون برای «دفاع از دمکراسی و حق گزینش» مردم اوکراین تکرار کرد، اما از آنها خواست آرام بمانند و به بحث و گفت و گو با دولت ادامه دهند.

پیشترکری در کنفرانس گفت «جنگ برای آینده یک اروپای دمکراتیک» در هیچ کجا بیشتر از اوکراین مهم نیست، و اظهار داشت آمریکا و اتحادیه اروپا «دراین نبرد در کنار مردم اوکراین ایستاده اند.»

اما سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه سیاستمداران اروپایی را به دامن زدن به اعتراضات ضد دولتی در اوکراین متهم ساخت.

او درجریان سخنانی در کنفرانس گفت سیاستمداران معترضینی را که ساختمان های دولتی در اوکراین را اشغال کرده اند، محکوم نمی کنند.

از زمان آغاز اعتراضات در اوکراین، در پی خودداری رئیس جمهوری از امضای یک قرار داد تجارتی با اتحادیه اروپا بسوی مناسبات نزدیکتر با روسیه، خشونت گسترش یافته است.

روز جمعه، ویکتور یانوکوویچ قانون بخشودگی معترضینی را که در جریان تظاهرات ضد دولتی بازداشت شده اند امضا کرد. با این حال، قانون فقط در صورتی اجرا می شود که معترضین ساختمان های دولتی را تخلیه کنند. رهبران اوپوزیسیون آنرا رد کرده اند.

در این میان، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از یانوکوویچ خواسته است در باره گزارش های مرگ، آدم ربایی و شکنجه در جریان ناآرامی سیاسی تحقیق کند.

یانوکوویچ روز پنجشنبه بیانیه ای صادر کرد که رهبران اوپوزیسیون را به تشدید بحران سیاسی متهم می کند و می گوید دولت به تعهدات خود برای پایان دادن به رویارویی عمل کرده است.
XS
SM
MD
LG