لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

«تئوری جایگزین» به حملات مرگبار و نژادپرستانه در آمریکا دامن زده است


کامیلا ویتفیلد (وسط)، نوه روث ویتفیلد، یکی از کشته‌شدگان در تیراندازی در یک سوپرمارکت در بوفالو، در یک کنفرانس خبری در بوفالو، نیویورک، با رسانه ‌ها صحبت می‌کند - ۱۶ مه ۲۰۲۲
کامیلا ویتفیلد (وسط)، نوه روث ویتفیلد، یکی از کشته‌شدگان در تیراندازی در یک سوپرمارکت در بوفالو، در یک کنفرانس خبری در بوفالو، نیویورک، با رسانه ‌ها صحبت می‌کند - ۱۶ مه ۲۰۲۲

مرد مسلحی روز شنبه ۲۴ اردیبهشت با تیراندازی در یک فروشگاه مواد غذایی در شهر بوفالو، واقع در ایالت نیویورک، ۱۰ نفر را کشت.

به گفته مقامات، این مهاجم ۱۸ ساله که پیتون جندرون نام داشت بیش از ۳۰۰ کیلومتر از خانه خود به منطقه‌ای عمدتا سیاه‌پوست‌نشین در ایالت نیویورک رانندگی کرد تا آنها را در فروشگاه «تاپس فرندلی مارکت» هدف قرار دهد.

جندرون به ۱۳ نفر تیراندازی کرد. همه آنها به جز سه نفر کشته شدند. یازده نفر از قربانیان تیراندازی، سیاه‌پوست و دو نفر سفیدپوست بودند.

مقامات می‌گویند که در حال مطالعه یک سند ۱۸۰ صفحه‌ای هستند که به صورت آنلاین منتشر شده است و گمان می‌رود جندرون نویسنده آن است. این نوشته‌ها برنامه‌های او برای حمله روز شنبه گذشته در بوفالو را شرح می‌دهد. در آن نوشته‌ها همچنین به تیراندازی‌های نژادپرستانه دیگر، از جمله حمله سال ۲۰۱۵ به کلیسای سیاه پوستان در ایالت کارولینای جنوبی و قتل در دو مرکز مذهبی مسلمانان در نیوزیلند در سال ۲۰۱۸ اشاره شده است.

این سند یک ایدئولوژی نژادپرستانه را توصیف می‌کند که معتقد است ایالات متحده به طور کامل به مسیحیان سفیدپوست تعلق دارد. این سند می‌گوید که مردم از همه نژادها و مذاهب دیگر «جایگزین‌هایی» هستند که باید با زور یا با وحشت، حذف شوند.

این ایده‌ها از آنچه به عنوان «نظریه جایگزینی بزرگ» شناخته می‌شود، بر آمده است.

  • «نظریه جایگزینی بزرگ» چیست؟

افرادی که از این نظریه پیروی می‌کنند معتقدند که توطئه‌ای برای کاهش نفوذ سفیدپوستان در ایالات متحده و سایر کشورهای غربی وجود دارد. معتقدان به آن تئوری می‌گویند که طرح «کاهش نفود سفیدپوستان» از طریق مهاجرت افراد غیرسفیدپوست به ایالات متحده و محلات آنها و افزایش نرخ زاد و ولد در میان گروه‌های اقلیت نژادی محقق خواهد شد.

برخی از پیروان آن نظریه معتقد هستند که یهودیان، پشت طرح به اصطلاح جایگزینی هستند. هنگامی که برتری‌گرایان سفیدپوست در سال ۲۰۱۷ در شهر شارلوتزیل، واقع در ایالت ویرجینیا، راهپیمایی می‌کردند، فریاد می‌زدند «شما جایگزین ما نخواهید شد» و «یهودیان جایگزین ما نخواهند شد.»

  • معتقدان به این نظریه چه کسانی هستند؟

مارک پیتکاویج، یک محقق ارشد در مرکز «اتحادیه ضد افترا» در مورد افراط‌گرایی است. او گفت که معتقدان افراطی‌تر آن نظریه، به برتری‌طلبان سفیدپوست که دست به کشتار دسته جمعی زده‌اند، مانند تیراندازانی که حملات را در کارولینای جنوبی و نیوزیلند انجام دادند، با احترام نگاه می‌کنند. آنها معتقدند که تغییرات کوچک اجتماعی، کار چندانی انجام نخواهد داد، بنابراین تنها راه حل از نظر آنها نابودی جامعه است – در این مورد، کشتار.

نوشته‌های ادعایی تیرانداز بوفالو و برخی از روش‌های او نشان می‌دهد وی از تیراندازی‌ها در دو مسجد در نیوزیلند پیروی کرده است که در آن حملات، یک مهاجم به نمازگزاران حمله کرد و تیراندازی خود را به طور زنده از اینترنت پخش کرد. جندرون نیز حمله در بوفالو را از طریق اینترنت به طور مستقیم پخش کرد، درست مانند تیراندازی که به مساجد در نیوزیلند حمله کرد.

در یک بررسی افکار عمومی که هفته گذشته منتشر شد، آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقات روابط عمومی ان‌اوآر‌سی دریافتند که از هر ۳ آمریکایی یک نفر معتقد است که تلاشی برای جایگزینی آمریکایی‌های متولد این کشور با مهاجران برای کسب منافع انتخاباتی جریان دارد.

همین تعداد از مردم، همچنین ابراز نگرانی می‌کنند که افزایش مهاجرت منجر به از دست دادن نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکایی‌های بومی متولد این کشور می‌شود. هر دوی این نگرانی‌ها استدلال‌هایی هستند که پشت نظریه «جایگزینی بزرگ» قرار دارند.

  • این درست نیست

استیو کارلسون، ۲۹ ساله می‌گوید این که کشته شدگان در فروشگاه «تاپس فرندلی مارکت» جان خود را به دلیل نژادپرستی تیرانداز از دست دادند، تهوع‌آور است. استیو کارلسون سیاه پوست است و با یکی از قربانیان تیراندازی بزرگ شده است.

او گفت: «درست نیست.» کارلسون گفت: «شما انتخاب نمی کنید که در چه قومیتی متولد شده‌اید. این افراد (قربانیان) فقط در حال خرید بودند، رفتند تا برای خانواده خود غذا بیاورند.»

کشیش راسل بل از یک کلیسای شهر بوفالو گفت که نمی‌تواند آنچه را که در آخر هفته اتفاق افتاده باور کند و دلیل آن تنفر منجر به کشتار را درک نمی‌کند: «من نمی فهمم این چیست، متنفر بودن از مردم فقط به خاطر رنگشان، متنفر بودن از مردم به دلیل تفاوت‌های ما. خداوند همه ما را متفاوت ساخته است. این همان چیزی است که دنیا را به چرخش در می آورد.»

در نگارش این مقاله از مطلب خبرگزاری آسوشیتدپرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG