لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

آژیر حمله هوایی در سراسر اوکراین؛ روسیه ۷۰ موشک شلیک کرد


اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفی ریه، زادگاه رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی- ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲
اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفی ریه، زادگاه رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی- ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲

آژیر حمله هوایی در ساعت ۸ صبح جمعه ۱۶ دسامبر به وقت محلی در سراسر خاک اوکراین به صدا درآمد. تنها در شهر کی‌یف، پایتخت، صدای سه انفجار شنیده شد که یکی از آنها نزدیک خانه خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا، آنا چرنیکووا، بود.

او از کی‌یف گزارش داد انفجار آنقدر قوی بوده که ساختمان آپارتمانش لرزید.

به گفته شهردار کی‌یف، این شهر در حال حاضر با مشکلات تامین آب و برق ناشی از این حملات مواجه است. تمامی نیروهای امدادی در حال حاضر مشغول کار در مناطق آسیب دیده هستند. مترو کی‌یف در حال حاضر کار نمی‌کند اما از ایستگاه‌های آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌شود.

برخی از شهرها در حال حاضر دچار قطعی کامل برق هستند.

مقامات محلی وقوع ۱۵ حمله در شهر زاپوریژیا را تایید کردند. هنوز گزارشی از تلفات انسانی و خسارات شنیده نشده است.

مقامات محلی شهر کریفی ریه، زادگاه رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، از اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی خبر دادند. گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن هشت نفر از جمله سه کودک است.

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین گزارش داد که روسیه بیش از ۷۰ موشک به سمت اوکراین شلیک کرده است که زیرساخت‌های انرژی حیاتی را هدف قرار داده است. حدود ۶۰ فروند از این موشک‌ها توسط پدافند هوایی منهدم شد. ۳۷ موشک از ۴۰ موشک نیز توسط پدافند هوایی اوکراین بر فراز کی‌یف سرنگون شد. ده موشک بر فراز منطقه دنیپرو منهدم شد.

اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفیی ریه - ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱)
اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفیی ریه - ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱)

یولیا سویردنکو، وزیر اقتصاد اوکراین در صفحه فیسبوک خود نوشت: «هدف روسیه این است که اوکراینی‌ها دائما تحت فشار باشند، تقریبا هر روز به پناهگاه‌ها بروند و به دلیل قطع برق یا آب احساس ناراحتی کنند.»

او به مردم کشورش گفت: «اما موضع اوکراین تغییر نخواهد کرد. بگذارید بدون برق باشیم، اما بدون شما نباشیم. تحمل خواهیم کرد. پیروز خواهیم شد. بازسازی خواهیم کرد.»

اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفیی ریه - ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱)
اصابت موشک در منطقه‌ای مسکونی در شهر کریفیی ریه - ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۵ آذر ۱۴۰۱)

وزارت دفاع بریتانیا روز جمعه ۱۶ دسامبر گفت که ساختار «مواضع دفاعی گسترده در خط مقدم» که روسیه احداث کرده منسوخ و از زمان جنگ جهانی دوم «عمدتا بدون تغییر» مانده است. این وزارتخانه گفت که این ساختار احتمالا «در برابر حملات مدرن و دقیق آسیب پذیر خواهد بود.»

پیشتر، وزارت خارجه روسیه به ایالات متحده هشدار داد که اگر سامانه موشکی پاتریوت را به اوکراین ارسال کند، مسکو آن را یک «اقدام تحریک‌آمیز» تلقی خواهد کرد که می‌تواند واکنش کرملین را به دنبال داشته باشد.

مقامات آمریکایی این هفته به خبرنگاران تایید کردند که قصد دارند سامانه موشکی پاتریوت را به اوکراین بفرستند، که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، مدت‌ها است خواستار آن شده است.

کاخ سفید و پنتاگون به طور مداوم گفته‌اند که ارائه دفاع هوایی بیشتر به اوکراین یک اولویت است، اما از ارسال موشک‌های پاتریوت خودداری کرده‌اند. با این حال، با ادامه بمباران زیرساخت‌های اوکراین، مقامات آمریکایی تصمیم گرفتند که استقرار این سامانه دفاع هوایی ضروری است.

مقامات آمریکایی همچنین روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر گفتند که آموزش رزمی نظامی برای نیروهای اوکراینی در ماه‌های زمستان را گسترش خواهند داد و دستورالعمل‌های جدید در یک منطقه آموزشی در آلمان به اجرا گذاشته خواهد شد.

ایالات متحده در حال حاضر حدود ۳۱۰۰ سرباز اوکراینی را در مورد نحوه استفاده و نگهداری از تسلیحات و تجهیزات مختلف آموزش داده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG