لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

سازمان ملل روسیه را به نقض فاحش حقوق بشر در اوکراین متهم کرد


دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر، روسیه را به نقض فاحش حقوق بشر و قوانین بشردوستانه در اوکراین متهم کرد.

این اتهام‌ها با توجه به تحولات اخیر در جنگ روسیه علیه اوکراین مطرح و به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شده است.

در این گزارش ناظران سازمان ملل متحد، کشتار ۴۴۱ غیر نظامی اوکراینی، توسط نیروهای روس را مستند کرده‌اند.

فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره گفت: «سربازان روس در برخی موارد، غیرنظامیان را در بازداشتگاه‌های موقت اعدام کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از قربانیان هیچ تهدیدی برای نیروهای نظامی روسیه نبوده‌اند.»

در این گزارش همچنین حملات روسیه به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های حیاتی، از جمله تاسیسات انرژی اثبات شده است، که در پی آن غیرنظامیان متحمل سختی‌های شدیدی شدند.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از زمان حمله روسیه به اوکراین نزدیک به ۸ میلیون نفر از این کشور گریخته‌اند و شش و نیم میلیون نفر نیز در کشور خود آواره شده‌اند.

فولکر ترک با بیان اینکه بیش از ۱۸ میلیون نفر، یعنی تقریبا نیمی از جمعیت اوکراین، به کمک های بشردوستانه نیاز دارند افزود: «حدود ۱/۵ میلیون کودک اوکراینی در معرض خطر افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه و سایر مشکلات روانی قرار دارند.»

ترک در این گزارش وحشت شخصی خود را از رنجی که میلیون ها نفر در اوکراین متحمل شده اند روایت کرد. او که یک هفته پیش به سفر چهار روزه خود به اوکراین پایان داد، در مورد مرگ و میر، درد و رنج زندگی‌های ریشه کن شده و خانواده های از هم پاشیده صحبت کرد.

همزمان یوهنیا فیلیپنکو، سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد در ژنو خواستار حمایت بین‌المللی برای تشکیل یک دادگاه ویژه شد. او گفت که رهبری سیاسی و نظامی روسیه باید به خاطر جنایت تجاوز به اوکراین پاسخگو باشد.

میشل تیلور، نماینده دائم ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت که ایالات متحده از جنایاتی که روسیه در جنگ علیه اوکراین مرتکب شده خشمگین است. او از روسیه خواست به جنگ پایان دهد و گفت: «واشنگتن در کنار مردم اوکراین ایستاده است.»

XS
SM
MD
LG