لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

حامیان اوکراین یک میلیارد دلار کمک برای نیازهای زمستانی این کشور اختصاص دادند


ده‌ها کشور و سازمان بین‌المللی، روز سه‌شنبه، در کنفرانسی در پاریس وعده دادند که برای حفظ انرژی، تغذیه، گرما و گذران زمستان پیش رو، بیش از«یک‌میلیار‌د یورو» به اوکراین کمک کنند.

اوکراین برای دفاع در برابر حملات روسیه درخواست کمک نظامی بین‌المللی بیشتری کرده است.

کنفرانس بین‌المللی کمک‌های مالی در پاریس، در پاسخ به بمباران‌های هوایی روسیه که با هدف گرفتن زیرساخت‌های حیاتی اوکراین، میلیون‌ها غیرنظامی را در سرما و تاریکی فرو برده است، این تصمیم را اعلام کرد.

کمک‌کنندگان حاضر در این کنفرانس، حمله کرملین به نیروگاه‌ها، تأسیسات آب و سایر خدمات ضروری در اوکراین را به شدت محکوم کردند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، میزبان کنفرانس، بمباران اهداف غیرنظامی توسط مسکو را به عنوان جنایات جنگی محکوم کرد. او گفت که کرملین زیرساخت‌های غیرنظامی را از بین می‌برد ، چون نیروهایش در میدان‌های نبرد شکست خورده‌اند و «ضعف‌های نظامی آن‌ها برای همه آشکار شده است.»

مکرون گفت: «روسیه استراتژی بدبینانه‌ای را انتخاب کرده است که هدف آن نابودی زیرساخت های غیرنظامی با هدف به زانو درآوردن اوکراین است.»

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «هدف روسیه روشن است، پاسخ به شکست های نظامی با گسترش وحشت در میان غیرنظامیان، و تلاشی برای به زانو درآوردن اوکراین.»

با کاهش دما و بارش برف، نیازهای اوکراین بسیار زیاد و ضروری است. روسیه از اوایل اکتبر بارها شبکه برق اوکراین و دیگر زیرساخت های حیاتی این کشور را هدف قرار داده است.

دولت کی‌یف اعلام کرد که موج پی در پی موشک‌های کروز و پهپادهای انفجاری، حدود نیمی از زیرساخت‌های انرژی اوکراین را نابود کرده است.

نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید که روسیه در تلاش است تا موج جدیدی از پناهجویان را راهی اروپا کند.

روسیه می‌گوید که هدف نظامی این کشور با حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی، تضعیف توانایی اوکراین برای دفاع از خود و مختل کردن جریان تسلیحات غربی به این کشور است.

این تهاجم گسترده تا کنون ده‌ها هزار نفر را کشته یا مجروح کرده و حدود «شش میلیون و پانصد هزار» اوکراینی را مجبور به ترک خانه های خود کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، با حضور مجازی در کنفرانس پاریس گفت: یک چهارم جمعیت اوکراین در حدود «دوازده میلیون نفر»، با قطع برق ناشی از بمباران‌های روسیه دست و پنجه نرم می‌کنند.

زلنسکی گفت که یک تلاش هماهنگ بین‌المللی برای فعال نگه داشتن سیستم‌های برق اوکراین می‌تواند از فرار اوکراینی‌ها به نقاط دیگر اروپا جلوگیری کند. این اقدام، همچنین می تواند روسیه را از ادامه حملات بیشتر منصرف کرده و به طور بالقوه مسکو را مجبور به حضور در میز مذاکره کند.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که در مجموع بیش از«یک میلیارد یورو» به صورت کمک نقدی و غیرنقدی وعده داد شد که انتظار می رود تمام آن، در سخت ترین ماه های زمستان به اوکراین برسد.

این مبلغ شامل «یکصد و بیست و‌پنج میلیون یورو» کمک از سوی فرانسه است.

XS
SM
MD
LG