لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

اعدام «دسته‌جمعی» ۱۱ مرد و یک زن در زندان مرکزی زاهدان


اعدام دسته‌جمعی در ایران - آرشیو
اعدام دسته‌جمعی در ایران - آرشیو

منابع حقوق بشری از «اعدام دسته‌جمعی ۱۲ زندانی» از جمله یک زن در روز ۱۶ خرداد در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران خبر می‌دهند.

به گزارش وب‌سایت «حال‌وش» که به اخبار مرتبط با منطقه بلوچستان با رویکرد حقوق بشری می‌پردازد، روز دوشنبه، ۱۲ زندانی که در میان آنها یک زن نیز بوده، در زندان مرکزی زاهدان به طور دسته‌جمعی اعدام شده‌اند.

بر اساس این گزارش، شش تن از این زندانیان با اتهامات «مرتبط با مواد مخدر» اعدام شده‌اند و هویت آنان ابراهیم گرگیج ۲۵ ساله، جلیل گرگیج و نصیر محمدانی ۵۰ ساله، ابراهیم رخشانی ۳۲ ساله، و یک روحانی به نام محمدنبی کبدانی، همگی اهل زاهدان و همچنین دستگیر گرگیج از شهرستان زهک اعلام شده است.

علاوه بر این شش زندانی، شش نفر دیگر هم به اتهام «قتل» اعدام شده‌اند که هویت آنها در این گزارش مهدی نصیری ۳۶ ساله اهل زابل، عیسی سفری و حمیدالله پالیز هر دو اهل زاهدان، محمدعلی و محمدعمر کهرازهی ساکن خاش، و یک زن با نام خانوادگی «گرگیج» اهل شهرستان زهک عنوان شده است.

بر پایه این گزارش، همگی این زندانیان روز شنبه ۱۴ خرداد برای اجرای حکم به سلول انفرادی زندان زاهدان منتقل شده بودند و روز دوشنبه به شکل «دسته‌جمعی» اعدام شدند.

این گزارش‌ها در خبرگزاری‌های رسمی در ایران بازتاب نیافته است. به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، ۸۸ درصد اعدام‌ها در ایران به صورت مخفیانه یعنی توسط نهادهای رسمی از جمله دولت و قوه قضاییه اجرا می‌شود ولی درباره آنها اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

در روزهای نخستین خرداد ماه نیز منابع حقوق بشری از اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج و زندان مرکزی زاهدان و همچنین زن زندانی در زندان قرچک ورامین خبر داده بودند.

جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته میلادی با اجرای دست‌کم ۳۱۴ حکم اعدام بار دیگر پس از چین در جایگاه دوم جهان قرار گرفت و به این ترتیب ۵۴ درصد از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان را صورت داده‌است.

این رقم بالاترین آمار ثبت‌شده از سال ۲۰۱۷ در ایران است و ۶۰ درصد از کل اعدام‌های خاورمیانه را شامل می‌شود.

XS
SM
MD
LG