لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۹

افزایش نگرانی‌ها از وخامت حال دو زندانی سیاسی در پی اعتصاب غذا


با ادامه نقض حقوق زندانیان در ایران، نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سلامت زرتشت احمدی راغب و وحید باقری، دو زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، افزایش یافته است.

بنا بر گزارش‌های رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا از زندان رجایی‌شهر، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر پس از ۳۰ روز اعتصاب غذای تر، از روز شنبه هفتم خرداد وارد اعتصاب غذای خشک شده است.

آقای احمدی راغب با اعلام این که «جانم کوچکترین هدیه به انسانیت و مردم سرزمینم است»، اعلام کرده است که اعتصاب غذای مطلق می‌کند.

بر اساس این گزارش، مقامات امنیتی از صدور کارت تلفن برای این زندانی سیاسی جلوگیری کرده‌اند و به دلیل اطلاعیه‌های صوتی که او پیش از این از طریق تلفن زندان به بیرون ارسال کرده، قوه قضاییه برای او یک پرونده جدید گشوده شده است.

همچنین، کمپین حقوق بشر ایران روز یک‌شنبه هشتم خرداد با اعلام این که «۲۰ شب از اعتصاب غذای وحید باقری گذشت»، خواستار آن شد که مخاطبانش صدای اعتراض او برای رسیدن به آزادی باشند.

وحید باقری از زندانیان آبان ۹۸ در زندان تهران بزرگ است و خواستار آزادی مشروط خود شده است که مطابق قانون با گذشت ۲۰ ماه از دوران حبس، مشمول آن می‌شود.

به گفته آرش صادقی، کنشگر حقوق بشر در ایران، در دومین روز از اعتصاب غذای خود، اعلام کرده است که «قید زندگی‌ام را زده‌ام، یا جنازه‌ام از بند رها می‌شود یا خودم».

به گزارش ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، روز شنبه جمعی از زندانیان سیاسی در یادداشتی در اعلام همبستگی با وحید باقری اعلام کردند: «صدای اعتراض او باشید برای رسیدن به آزادی؛ ما مگر چند بار به دنیا آمده‌ایم که این قدر در زندان می‌میرم؟»

XS
SM
MD
LG