لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

روسیه گاز لهستان و بلغارستان را قطع می‌کند


لهستان و بلغارستان روز سه‌شنبه اعلام کردند که روسیه تحویل گاز طبیعی به این دو کشور را به دلیل امتناع از پرداخت هزینه آن به روبل، قطع می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود که دریافت پول گاز صادراتی به روبل اجرایی خواهد شد و قرارداد صادرات گاز به هر کشوری که زیر بار این شرط نرود، لغو خواهد شد.

گازپروم، شرکت عرضه کننده گاز روسیه، به این دو کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو اطلاع داده‌است که از روز چهارشنبه عرضه گاز آنها به حالت تعلیق در خواهد آمد.

این اولین اقدام عملی روسیه در قطع گاز کشورهای به گفته پوتین «غیر دوست» است که باید به جای دلار و یورو با گازپروم با روبل معامله کنند.

در این میان، تنها مجارستان با انجام این کار موافقت کرده و سایر کشورها این درخواست را به عنوان نقض غیرقابل قبول و یک طرفه قراردادها رد کرده‌اند.

اگر تحویل گاز به دیگر کشورها نیز متوقف شود، می‌تواند باعث مشکلات اقتصادی گسترده‌ای در اروپا شود. در این صورت قیمت گاز طبیعی بالا خواهد رفت و احتمالاً به جیره‌بندی منجر خواهد شد. این درحالی است که اقتصاد روسیه هم به دلیل عدم کسب درآمد از فروش گاز دچار لطمه می‌شود.

گفتنی است روز دوشنبه شرکت روس‌نفت پس از درخواست پیش‌پرداخت به روبل، نتوانست نفت تولیدی خود را در مناقصه بفروشد و حالا این غول بزرگ نفتی روسیه نیز باید راه‌هایی بیابد تا از طریق معاملات خصوصی، نفت خام بیشتری را به خریداران آسیایی عرضه کند.

XS
SM
MD
LG