لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

واکنش والدین مهسا امینی به اعطای جایزه ساخاروف: «نشانی بر ارجمندی بانوان ایرانی» است


مهسا امینی
مهسا امینی

در پی اعلام نام مهسا امینی و جنبش «زن زندگی آزادی» به عنوان برنده جایزه ساخاروف، مادر و پدر مهسا (ژینا) امینی در پیام‌های جداگانه از تخصیص این جایزه به دخترشان که در بازداشت گشت ارشاد کشته شد، ابراز خرسندی کردند.

مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی در پیامی که روز پنج‌شنبه ۲۷ مهر در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نوشت: «مهسا، برگزیده زنان عالم، به شجاعت و وارستگی و کرامت گردید. ژینای من، یکی از هزاران اختر آسمان درخشان آزادگی و نجابت برای قدر و قیمت ارزش‌های انسانی زنان جهان است.»

او با بیان این که پیش از این دخترش را «رسول و بشارت‌دهنده عشق و دوستی برای مردمان جهان» خوانده بود، افزود: «امروز این جایزه ارزشمند به پاسداشت این رسالت ارجمند تا پای جان، به جان جانانم مهسای عالم‌تاب رسید تا نشانی بر ارجمندی بانوان ایرانی باشد.»

مژگان افتخاری تأکید کرد: «به زنان پرافتخار سرزمینم درود می‌فرستم و به نام و اعتبار ژینا برای ایران و جهان افتخار می‌کنم.»

پیام مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی در واکنش به اعطای جایزه ساخاروف به او
پیام مژگان افتخاری، مادر مهسا امینی در واکنش به اعطای جایزه ساخاروف به او

همچنین امجد امینی پدر مهسا، گزینش او «به عنوان برنده معتبرترین جایزه حقوق بشری اتحادیه اروپا» را بیانگر توجه انتخاب‌کنندگان و «جامعه جهانی به مظلومیت ژینا و بسیاری از هم‌نسلان او» دانست که «تنها به خاطر میل به زندگی آزاد، مظلومانه جانشان را از دست دادند.»

او اضافه کرد: «امروز ما تنها به عنوان والدین ژینا داغدار نیستیم. بلکه سوگوار جان باختن هر عزیزی در ایران و سراسر جهان می‌باشیم که در راه آزادی قربانی می‌شوند و داغ دل ما هر روز تکرار می‌شود.»

امجد امینی، افزود: «بر این باوریم همبستگی مردم و مناسبات سیاسی و اجتماعی در سراسر جهان باید دنیا را به جایی امن‌تر برای کودکان و جوانان و حیات انسان تبدیل کند. کسانی که آرزوهای فراوانی دارند تا در جهانی امن زندگی بهتری داشته باشند.»

او با بیان این که «ژینا دختر ما، نمرده است»، گفت: «ما با او زندگی می‌کنیم. خوشحالیم که نام او به نماد آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی در جهان تبدیل شد و احساس می‌کنیم او هم مانند ما خرسند و خشنود است.

پیام امجد امینی، پدر مهسا امینی در واکنش به اعطای جایزه ساخاروف به او
پیام امجد امینی، پدر مهسا امینی در واکنش به اعطای جایزه ساخاروف به او

پارلمان اروپا روز پنجشنبه مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران را به عنوان برنده جایزه ساخاروف اعلام کرد.

این جایزه هر سال به افراد یا گروه‌هایی اهدا می‌شود که در مبارزه با استبداد و دفاع از آزادی بیان فعالیت چشمگیری نشان داده‌اند.

XS
SM
MD
LG