لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

حدود ۲۰۰ روزنامه‌نگار  خواستار آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی شدند


نیلوفر حامدی (سمت راست) و الهه محمدی (سمت چپ)
نیلوفر حامدی (سمت راست) و الهه محمدی (سمت چپ)

حدود ۲۰۰ روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال رسانه ای در ایران در نامه ای با اشاره به این که بیش از یک سال از بازداشت الهه محمدی و نیلوفر حامدی، خبرنگاران روزنامه‌های هم‌میهن و شرق می‌گذرد، خواستار آزادی آنها شدند.

امضاکنندگان این نامه که سه شنبه شب ۲۵ مهر در «شبکه شرق» متعلق به روزنامه شرق انتشار یافت، نوشته اند که نزدیک به سه ماه از جلسه آخر دادگاه خانم ها محمدی و حامدی می گذرد و آنها همچنان «بدون هیچ حکمی، تحت عنوان بازداشت موقت و بدون تبدیل قرار و آزادی، در زندان محبوس« هستند؛ در حالی که بعد از گذشت یک سال با استناد به مواد قانون آیین دادرسی کیفری، باید آزاد شوند.

الهه محمدی و نیلوفر حامدی در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته به جرم پوشش اخبار کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بازداشت و به «همکاری با دولت متخاصم» متهم شدند؛ اتهامی که همواره از سوی این دو و وکلایشان تکذیب شده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز با رد ادعای مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی مبنی بر «ارتباط نیلوفر حامدی و الهه محمدی با دولت آمریکا» تأکید کرده که محاکمه این دو خبرنگار که در گزارش کشته شدن مهسا امینی نقش داشتند، با هدف «ارعاب روزنامه‌نگاران در ایران» انجام شده است.

امضا کنندگان نامه با اعلام این موضوع که « فضای آزاد رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی و بیان مسائل و مشکلات کشور و امکان نقد عملکردها، کلید اصلی رفعِ کاستی‌ها، ناکارآمدی‌ها و اقدامات غیرقانونی» است، اضافه کردند که هر زمان اهل قلم «امکان فعالیت آزادانه داشته و بتوانند با نشان دادن کمبودها و خطاها، چراغ راهی برای ارائه راه‌حل‌ها باشند، جامعه نیز از تنش‌های بیهوده، کژفهمی‌ها و القائات ناصواب، دور می‌شود.»

در این نامه آمده است که دستگیری و زندانی کردن الهه محمدی و نیلوفر حامدی «ضربه‌ای بزرگ به این رسالت مهم» است.

از زمان استقرار حکومت جمهوری اسلامی در ایران، دهها تن از روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران با اخراج، بازداشت و حتی مرگ مواجه شده اند.

از جمله امضاکنندگان نامه، آزاده محمدحسین، آیدا عزتی، افشین امیرشاهی، الناز محمدی، الهام دانیالی، الهه خسروی یگانه، امید ایران‌مهر، امید توشه، امیرحسین مصلی، بنفشه رنجی، پژمان موسوی، پوریا سوری، جواد حیدریان، رضا صائمی، رضا منصور خانکی، زهرا جعفرزاده، سارا اسلامی، سارا غضنفری، شهرام شریف، شهرزادهمتی و شهریار شمس مستوفی هستند.

این نامه همچنین از سوی صبا شعردوست، مرجان زهرانی، عبدالله ناصری، کاظم فرج الهی، گیسو فغفوری، لیلی فرهادپور، متین غفاریان ، محمدآقازاده، محمدجواد روح، مریم کریم‌بیگی، مزدک علی نظری، مستوره نصیری، مسعود میر، مهدی افشارنیک، میلاد علوی، میلاد فدایی اصل، مینا اکبری، نفیسه زارع کهن، نگار باقری و نوشین جعفری امضا شده است.

XS
SM
MD
LG