لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

جایزه برتر حقوق‌بشری اتحادیه اروپا به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» اهدا شد


پارلمان اروپا روز پنجشنبه مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران را به عنوان برنده جایزه ساخاروف اعلام کرد.

این جایزه هر سال به افراد یا گروه‌هایی اهدا می‌شود که در مبارزه با استبداد و دفاع از آزادی بیان فعالیت چشمگیری نشان داده‌اند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، مک الیستر، رئیس سیاست خارجی پارلمان اروپا، پیشتر و هنگام اعلام مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» به عنوان نامزد نهایی این جایزه گفته بود: «انتخاب مهسا و جنبش «زن، زندگی، آزادی» به عنوان یکی از سه نامزد اصلی دریافت جایزه ساخاروف به منظور قدردانی از مبارزه شجاعانه آن‌ها برای حقوق زنان است.»

مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی، در ۲۲ شهریور سال ۱۴۰۱ در بازداشت گشت ارشاد به کما رفت و سه روز بعد در بیمارستان کسری تهران جان باخت. کشته شدن او آغازگر موجی از اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی شد.

نامزدهای این جایزه توسط گروه‌های سیاسی و یا دست‌کم ۴۰ نماینده پارلمان اروپا معرفی شدند. حزب مردم اروپا، مهسا امینی و زنان ایران را نامزد دریافت جایزه سال ۲۰۲۳ کرده بود.

سال گذشته، مردم اوکراین جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه را به خاطر مبارزات خود علیه تهاجم روسیه دریافت کردند.

جایزه سالانه ساخاروف برای آزادی اندیشه از سال ۱۹۸۸ به افراد و سازمان‌هایی اهدا می‌شود که از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین دفاع می‌کنند. این جایزه به یاد آندره ساخاروف، فیزیک‌دان و مخالف سیاسی شوروی نام‌گذاری شده است و ارزش آن ۵۰ هزار یورو است.

پیش از این جعفر پناهی، فیلمساز منتقد، و نسرین ستوده، حقوقدان مستقل، در سال ۲۰۱۲ این جایزه را به شکل مشترک از اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ بودند. الکسی ناوالنی، ملاله یوسف‌زی، کوفی عنان و گزارشگران بدون مرز از دیگر برندگان این جایزه در سال‌های گذشته بودند.

XS
SM
MD
LG