لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

شعار «مرگ بر خامنه‌ای» زن معترض به حجاب اجباری؛ ادعای پلیس: «بیماری روانی» داشت


اعتراض به حجاب اجباری
اعتراض به حجاب اجباری

در حالی که آرمیتا گراوند دختر بیهوش شده بر اثر برخورد مأموران حجاب اجباری همچنان در کما است، دو تن در دزفول به اتهام آنچه «ضرب و شتم آمر به معروف» عنوان شده بازداشت شدند و فرماندهی انتظامی بدحال شدن زنی در تبریز پس از ضرب و جرح بر سر حجاب را به «بیماری روانی» نسبت داد.

در پی انتشار ویدئویی از بد حال شدن یک زن در تبریز به دلیل «ضرب و جرح» به خاطر رعایت نکردن حجاب اجباری، فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی با متهم کردن رسانه‌های آزاد به «سوء‌استفاده»، ادعا کرد که او «مریض احوال» بوده و «دچار هذیان‌‌گویی» شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر در روز دوشنبه ۲۴ مهر، در اطلاعیه فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی ادعا شده که فرد مذکور «دارای سابقه بیماری روانی است و با هماهنگی مأموران اورژانس و هدایت خانواده به مراکز درمانی اعزام شده» است.

ادعای فرماندهی انتظامی در حالی است که در ساعات گذشته ویدئوی فراگیر شده در شبکه‌های اجتماعی دختری را نشان می‌داد که شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» می‌داد.

بنا بر گزارش‌ها در رسانه‌های اجتماعی، یک زن جوان در تبریز «با پوشش اختیاری» در حال «خرید شیرینی بود» که «چند مأمور حکومتی به او حمله فیزیکی» کردند و «پاهای او آسیب دید» و پس از آن علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار داد.

گزارش‌های شهروندی حاکی از این است که در این حال مأموران «دوباره او را زدند» و «پس از بیهوش شدن، او را با آمبولانس بردند.»

برخی کاربران در رسانه‌های اجتماعی حمله به این زن جوان را با ماجرای حمله به آرمیتا گراوند و کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد مقایسه کرده‌اند.

دفتر معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران درباره اخبار مربوط به آرمیتا گراوند و به کما رفتن این دختر ۱۶ ساله به خاطر درگیری با ماموران «حجاب اجباری» در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «از شنیدن گزارش‌های حمله پلیس به این دختر ۱۶ ساله، شوکه و نگران هستیم.»

این دفتر اضافه کرد: «ما اخبار وضعیت او را دنبال می‌کنیم، همچنان در کنار مردم شجاع ایران می‌ایستیم و با جهان همکاری می‌کنیم تا رژیم ایران را در قبال تخلفاتش پاسخگو کنیم.»

همچنین، مایکل مک‌کال، رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در پیامی درباره حمله به آرمیتا گراوند واکنش نشان داده و ضمن اعلام انزجار، آن را مشابه حمله‌ای دانسته که به کشتن مهسا امینی در یک سال پیش منجر شد.

  • ضرب و شتم آمر به معروف و بازداشت دو تن در دزفول

از سویی دیگر، در پی دخالت یک فرد برای اعمال حجاب اجباری بر زنان در یک پارک ساحلی دزفول، روح‌الله گراوندی، فرمانده انتظامی این شهر در استان خوزستان، شامگاه یک‌شنبه اعلام کرد دو شهروند به دلیل «ضرب و شتم یک آمر به معروف» بازداشت شدند.

روح‌الله گراوندی گفته «با پشتیبانی دستگاه قضایی از آمران به معروف» فرمانده انتظامی دزفول «با هنجارشکنان برخورد قاطع می‌کند.»

مقاومت مدنی در مقابل حجاب اجباری در ایران با وجود فشار و سرکوب نیروهای جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس جان‌باخته در بازداشت، در پیامی اختصاصی به صدای آمریکا در حالی که حجاب اجباری را از سر برداشته، با اشاره به وضعیت آرمیتا گراوند در کما گفته است «یک جان دارم» و آن را «فدای ایران می‌کنم.»

XS
SM
MD
LG