لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

کشف قدیمی‌ترین «ساختار چوبی» به جای مانده از انسان‌های اولیه


کشف یک ساختار چوبی ساده در زامبیا که به نیم میلیون سال پیش باز می‌گردد.
کشف یک ساختار چوبی ساده در زامبیا که به نیم میلیون سال پیش باز می‌گردد.

پژوهشگران یک ساختار ساده چوبی عصر حجری را کشف کرده‌اند که احتمال می‌رود قدیمی‌ترین نمونه استفاده از چوب برای ساختن اشیاء توسط انسان‌های اولیه باشد.

این ساختار خیلی ساده است: دو تا کُنده چوب که از طریق یک شکاف (دندانه) روی هم جا افتاده و به هم متصل شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنا بر یک پژوهش جدید که نتیجه آن روز چهارشنبه در ژورنال علمی «نیچر» (طبیعت) منتشر شده، این ساختار نزدیک به نیم میلیون سال قدمت دارد و نگاهی تازه و استثنائی به نحوه استفاده از چوب توسط اجداد اولیه انسان و تغییر محیط زیست آنها ارائه می‌دهد.

لری برهام، باستان شناس در دانشگاه لیورپول و نویسنده این مطالعه همراه با تیمش این ساختار چوبی، به علاوه تعدادی ابزار چوبی دیگر، را از بستر رودخانه‌ای که بالای یک آبشار در زامبیا قرار دارد، کشف کرده و بیرون آوردند.

آبشار کالامبو در زامبیا که ساختار چوبی در نزدیکی آن کشف شده است.
آبشار کالامبو در زامبیا که ساختار چوبی در نزدیکی آن کشف شده است.

به نظر آنها این الوار به هم وصل شده احتمالاً زیربنای ساختاری بزرگ‌تری مثل یک پیاده‌رو یا یک سکو بودند.

برهام توضیح داد که معمولاً وقتی چوب در معرض عناصر محیط زیست قرار می‌گیرد، به سرعت می‌پوسد. به همین دلیل شواهد کمی در مورد نحوه استفاده از این ماده توسط اجداد باستانی ما به جا مانده است. اما این چوب‌ها در رودخانه زیر آب بودند که به حفظ آنها کمک کرده است.

در نتیجه، وقتی تیم او این الوار چوبی را در سال ۱۳۹۸ کشف کرد، هنوز می‌شد نشانه‌هایی از کنده‌کاری، بریدگی، و آثار ابزاری که به آنها شکل داده را رویشان دید.

حفر ساختار چوبی در بستر یک رودخانه در زامبیا، آفریقا.
حفر ساختار چوبی در بستر یک رودخانه در زامبیا، آفریقا.

برهام گفت: «همه چیز خیلی تازه به نظر می‌آید، فکر می‌کنید که نمی‌تواند اینقدر قدیمی باشد.»

از آنجا که تکنیک‌های تاریخ‌گذاری سنتی نمی‌توانستند به اندازه کافی به عقب بازگردند، تشخیص این که این الوار چوبی چند سال قدمت دارند، چالش خاص خودش را داشت.

جف دالر، متخصص روش‌های تاریخ‌گذاری در دانشگاه آبریستویث در ولز و یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، توضیح داد که در این تحقیقات، پژوهشگران از روش جدیدی به نام تاریخ‌گذاری «لومینِسِنس» استفاده کردند که از روی مواد معدنی ریز در شن مدت زمانی را که یک شیء مدفون بوده است، تخمین می‌زند.

بنا بر تاریخ‌گذاری، ساختار چوبی حداقل ۴۷۶ هزار سال پیش ساخته شده است، در حالی که ابزارهای چوبی کمی جدیدتر هستند و کمتر از ۴۰۰ هزار سال قدمت دارند.

این مطالعه اشیای یافت شده را در زمانی پیش از تکامل گونه ما «انسان‌های خردمند» قرار می‌دهد.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند این اشیاء توسط گونه دیگری از اجداد انسان اولیه - احتمالاً انسان‌های هایدلبرگی، که در آن زمان در آفریقا زندگی می‌کردند - ساخته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG