لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

کشف کانال‌هایی «مرموز» در مجموعه باستانی شهر اورشلیم


کشف شبکه‌ای از کانال‌های سنگی باستانی که قدمت آنها به ۲۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد. اورشلیم ۳۰ اوت ۲۰۲۳ (۸ شهریور ۱۴۰۲)
کشف شبکه‌ای از کانال‌های سنگی باستانی که قدمت آنها به ۲۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد. اورشلیم ۳۰ اوت ۲۰۲۳ (۸ شهریور ۱۴۰۲)

شبکه‌ای از کانال‌های باستانی که از سنگ تراشیده شده‌اند و قدمت آنها به تقریباً سه هزار سال پیش باز می‌گردد در اورشلیم کشف شده است.

این یافته باستان‌شناسان را گیج کرده است؛ چرا که چنین آثار باستانی در شهری که میزبان بناهای قدیمی مذهبی است قبلاً تا کنون پیدا نشده بود، و یا به کاخ و معبد باستانی یهودیان که زمانی در نزدیکی آن واقع بود، ارتباط آشکاری ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این کانال‌های باریک باستانی که شبیه آبراه هستند و تا زانو ارتفاع دارند، به ۲۸۰۰ سال پیش بازمی‌گردند و در خارج از شهر قدیمی اورشلیم واقع هستند. آنها در دو دوسته جدا و در فاصله ۱۰ متری از یکدیگر پیدا شده‌اند.

یکی از مقامات اداره آثار باستانی اسرائیل به رویترز گفت که آزمایش‌های علوم قانونی اثری از خون در این کانال‌ها پیدا نکرده است، در نتیجه این فرضیه را که شاید در کشتار حیوانات برای ضیافت یا قربانی مذهبی نقش داشته‌اند را رد می‌کند.

این مقام که در این پژوهش‌ها با دانشگاه تل‌آویو در اسرائیل همکاری می‌کند، افزود، همینطور به نظر نمی‌رسد که ساختار این کانال‌ها طوری باشد که به یک جهت واحد جریان داشته یا این که به حوضچه یا گودالی سرازیر می‌شده‌اند. پس نشان می‌دهد که از آنها به عنوان ‌آبراه‌های دفع آب باران یا فاضلاب استفاده نمی‌شده است.

یفتا شالوف، باستان‌شناس، در بیانیه‌ای مشترک ضمن اشاره به این که این کشف «مرموزی» است، گفت: «ما به این ساختار نگاه کردیم و متوجه شدیم که به چیزی منحصر به فرد برخورد کرده‌‌ایم.»

یووال گدوت، باستان‌شناس، در همین بیانیه گفت که شاید از این کانال‌ها برای تهیه اجناسی «مرتبط با اقتصاد معبد یا کاخ» استفاده می‌شده است.

گدوت گفت: «برای مثال، تولید [پارچه] کتان مستلزم خیساندن الیاف کتان برای مدت طولانی است تا نرم شود. احتمال دیگر این است که در این کانال‌ها خرما نگه می‌داشتند تا در مقابل حرارت خورشید قرار گرفته و از آنها بتوانند «سیلان» (شیره خرما) تهیه کنند.»

در این بیانیه آمده است که این یافته که بخشی از پارک ملی «شهر داوود»، یک مجموعه‌ باستان‌شناسی در شهر اورشلیم اسرائیل است، هفته آینده در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG