لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

کشف گور یک «رهبر دینی» در شمال پرو؛‌ باستان‌شناسان قدمت آن را ۳۰۰۰ سال می‌دانند


باستان‌شناسان از کشف گور «یک رهبر مذهبی» در شمال پرو خبر داده و اعلام کردند که این گور، بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از محققان، این قبر را متعلق به «کشیش پاکوپامپا» دانست و اعلام کرد، پیکر این روحانی، زیر شش لایه خاکستر مخلوط با خاک سیاه، با کاسه‌های سرامیکی تزئین شده و مهرهایی که نشان‌دهنده آیینی باستانی است، دفن شده است.

وزارت فرهنگ پرو نیز اعلام کرد دو مهر نیز در امتداد لبه‌های بالایی مقبره یافت شده که یکی با چهره‌ای انسان‌نما به سمت شرق قرار گرفته و دیگری با طرح «جگوار» رو به غرب است.

«یوجی سکی»، مدیر گروه باستان‌شناسی گفت اندازه بزرگ مقبره، که نزدیک به دو متر قطر و یک متر عمق، دارد و همچنین وضعیت بدن دراز کشیده، سر رو به پایین و پاها روی هم، «بسیار عجیب و غریب» است.

او این روحانی مدفون را «مرد» معرفی کرد و افزود همراه جسد، سنجاق بزرگی پیدا شده که آمریکایی‌های منطقه آند از آن برای نگه‌داشتن شنل‌ها و پانچوها استفاده می‌کردند،که این هم یافته بسیار عجیب و غریبی است.

منطقه شمالی کشور پرو یکی از مناطق مهم باستان‌شناسی برای شناسایی تمدن‌های آمریکای جنوبی و لاتین است. پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵ چند مقبره دیگر در این منطقه کشف شده بود که به طور متوسط به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تعلق دارند.

XS
SM
MD
LG