لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

سناتورهای آمریکایی در تل آویو: نابودی حماس غیرقابل مذاکره است


لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا که، روز یکشنبه ۳۰ مهر، در رأس یک هیئت دو‌حزبی از اسرائیل دیدن کرد می‌گوید که «نابودی حماس جایی برای مذاکره ندارد.»

او در سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی در تل آویو معنی پیروزی در جنگ با حماس را این گونه تشریح کرد: «سازمان تروریستی حماس نابود می‌شود. مردم اسرائیل احساس آرامشی را که از دست داده‌اند دوباره کسب می‌کنند. فلسطینی‌ها که امیدی نداشتند امیدوار می‌شوند و برای عرب‌ها و اسرائیلی‌ها پایان تنش دنیای بهتری خواهد ساخت». گراهام در ادامه گفت تنش جاری با رشد و بقای اسرائیل و نابودی حماس پایان می‌گیرد.

سناتورهای آمریکایی در اسرائیل با خانواده‌های گروگان‌هایی که حماس آنها را ربوده است ملاقات کردند. گراهام در تل آویو بار دیگر تاکید کرد که ایران از طریق حماس تلاش کرد تا صلح اسرائیل و عربستان را متوقف کند. او گفت: «هدف من شکست آنهاست.»

او افزود که ده درصد از سنای ایالات متحده در حال حاضر در اسرائیل هستند «زیرا ما اهمیت می دهیم. من اینجا آمده‌ام چون اسرائیل را دوست دارم. من از فلسطینی‌ها متنفر نیستم. از حماس متنفرم.»

گراهام همچنین هشدارهای شدیدی به تهران داد: «ما امروز اینجا هستیم تا به ایران بگوییم، ما شما را زیر نظر داریم». «اگر این جنگ گسترش یابد، به حیاط خلوت شما می‌رسد. دو جبهه وجود نخواهد داشت، سه جبهه وجود خواهد داشت.»

سناتور گراهام همچنین به جمهوری اسلامی هشدار داد که «اگر این گروگان‌های بی‌گناه سلاخی شوند، من تو را، ایران، مسئول می‌دانم زیرا اگر بخواهی می‌توانی جلوی آن را بگیری.» گراهام می‌افزاید اینکه گفته شود حماس بدون دخالت ایران به اسرائیل حمله کرده است، کاملاً مضحک است.

بن کاردین، سناتور دموکرات که پس از گراهام صحبت کرد نیز گفت که «آخر کار حماس باید نابود شود» و افزود «باید مراقب افراد بی‌گناهی باشیم که در این مخمصه گرفتار شده‌اند».

کاردین می گوید: «هیچ آینده ای با حماس» برای فلسطینی ها وجود ندارد.

جک رید، سناتور دموکرات هم در سخنانش گفت: «حماس از یهودیان متنفر است و هیچ اهمیتی به فلسطینی‌ها نمی‌دهد.»

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام و بن کاردین، سناتور دمکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنا که در راس هیئتی متشکل از هشت سناتور دمکرات و جمهوریخواه از اسرائیل دیدن کردند، روز شنبه با بن سلمان ولیعهد و مقامات ارشد عربستان سعودی در ریاض ملاقات کردند. گراهام از ولیعهد سعودی خواست تا زمانی که حماس نابود شود منابع مالی برای کمک به مردم غزه را تامین کند.

سناتور ریچارد بلومنتال (دمکرات)، کوری بوکر (دمکرات )، کیتی بریت (جمهوریخواه)، سوزان کالینز (جمهوریخواه)، کریس کونز (دمکرات)، جک رید (دمکرات)، دن سالیوان (جمهوریخواه) و جان تون (جمهوریخواه)، سناتور گراهام و کاردین را در دیدار از اسرائیل و عربستان سعودی همراهی کردند.

XS
SM
MD
LG