لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

هشدار سناتور گراهام: جمهوری اسلامی در «تیررس» آمریکا و اسرائیل است


لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه
لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه

لیندزی گراهام، سناتور بانفوذ کنگره آمریکا روز یکشنبه گفت جمهوری اسلامی «در تیررس آمریکا و اسرائیل» است و هشدار داد چنانچه جمهوری اسلامی جنگ در اسرائیل را تشدید کند او با ارایه قطعنامه در کنگره خواهان عملیات نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل علیه صنعت نفت جمهوری اسلامی خواهد شد.

به گزارش نشریه «هیل» در روز یک‌شنبه ۲۳ مهر، در حالی که بیش از یک هفته از حمله «مرگبار و بی‌سابقه» شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل می‌گذرد، لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه با هشدار به جمهوری اسلامی ایران با بیان این که «من همین الآن با اسرائیلی‌ها تماس گرفتم»، گفت: «هدف آن‌ها نابودی حماس در جنوب و تلاش برای نجات هر چه بیشتر فلسطینی‌های بی‌گناه برای جلوگیری از تشدید تنش در شمال از سوی حزب‌الله است.»

او اضافه کرد: «این پیام من است، اگر حزب‌الله که نیروی نیابتی [جمهوری اسلامی] ایران است، حمله گسترده‌ای به اسرائیل انجام دهد، من آن را تهدیدی برای کشور اسرائیل می‌دانم.»

سناتور گراهام تأکید کرد: «من قطعنامه‌ای را در سنای ایالات متحده ارائه خواهم کرد که به اقدام نظامی ایالات متحده در پیوستگی با اسرائیل برای حذف ایران از تجارت نفت اجازه می‌دهد. ایران، اگر این جنگ را تشدید کنی، ما به دنبال تو می‌آییم.»

در پی حمله گروه شبه‌نظامی حماس به اسرائیل که بیش از یک هفته از آغاز آن می‌گذرد، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل علیه این گروه فلسطینی که ایالات متحده آن را سازمانی تروریستی می‌داند، اعلام جنگ کرد.

اسرائیل در حالی برای عملیات احتمالی زمینی در نوار غزه آماه می‌شود، که این جنگ تاکنون «بیش از سه هزار و ۶۰۰ کشته» از دو سو داشته است.

اسرائیل در روزهای گذشته در جبهه‌ای جداگانه با حزب‌الله، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران که متحد حماس است، تبادل آتش کرده‌اند.

«هیل» گزارش داده که گراهام در پاسخ به این پرسش که «آیا آماده اعلام جنگ علیه ایران است یا خیر» گفت که «آماده است از نیروی نظامی برای از بین بردن منابع مالی حامی حماس و حزب‌الله استفاده کند.»

سناتور لیندزی گراهام گفت: «من آماده استفاده از نیروهای نظامی برای از بین بردن منبع مالی حماس و حزب‌الله هستم. این تصور که ایران از این عملیات از اخبار روزنامه یا تلویزیون مطلع شده، خنده‌دار است. ۹۳ درصد پول حزب‌الله و حماس از ایران می‌آید. آنها منشأ مشکل هستند. آنها شر بزرگ هستند. بنابراین، اگر حزب‌الله حملاتش را علیه اسرائیل تشدید می‌کند، به این دلیل است که ایران به آنها گفته است. پس ایران، شما در تیررس آمریکا و اسرائیل هستی.»

روز شنبه جاناتان کانریکاس، سخنگوی ارتش اسرائیل، در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا، «حمایت مالی، تسلیحاتی و راهبردی» جمهوری اسلامی ایران از شبه‌نظامیان حماس را در حمله مرگبار این گروه مسلح به اسرائیل موثر دانسته است.

XS
SM
MD
LG