لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

گروهی از سناتورهای آمریکایی در دیدار با بن سلمان بر ضرورت «امنیت و رفاه منطقه» تاکید کردند


دیدار سناتور لیندزی گراهام بهمراه هیئت دوحزبی از سنای آمریکا با بن سلمان ولیعهد و مقامات ارشد عربستان سعودی در ریاض. ۲۹ مهر.
دیدار سناتور لیندزی گراهام بهمراه هیئت دوحزبی از سنای آمریکا با بن سلمان ولیعهد و مقامات ارشد عربستان سعودی در ریاض. ۲۹ مهر.

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام و سناتور دمکرات بن کاردین که رئیس کمیته روابط خارجی سنا است، روز شنبه ۲۹ مهر، در رأس یک هیئت دو حزبی با محمد بن سلمان ولیعهد و شماری دیگری از مقامات ارشد سعودی در ریاض دیدار و گفتگو کردند.

سناتور گراهام و سناتور کاردین در بیانیه‌ای مشترک گفتند که این هیئت ضمن تاکید بر تقویت روابط استراتژیک واشنگتن و ریاض «تحولات اخیر در منطقه از جمله حملات تروریستی هفتم اکتبر حماس به اسرائیل و نیاز به ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌های بیگناه غزه را بررسی کردند.»

سناتورها در این بیانیه همچنین گفتند که این هیئت بر اهمیت پرداختن به چالش‌ها در منطقه تاکید کردند و «متعهد شدند برای پیشبرد منافع مشترک دو کشور در حفظ و پیشبرد ثبات، امنیت و رفاه منطقه همکاری کنند.»

سناتور ریچارد بلومنتال (دمکرات)، کوری بوکر (دمکرات )، کیتی بریت (جمهوریخواه)، سوزان کالینز (جمهوریخواه)، کریس کونز (دمکرات)، جک رید (دمکرات)، دن سالیوان (جمهوریخواه) و جان تون (جمهوریخواه)، سناتور گراهام و کاردین را در سفر همراهی کردند.

پیشتر، قانونگذاران جمهوریخواه و دمکرات یکصدا ضمن محکوم کردن حملات تروریستی حماس به اسرائیل، از حق اسرائیل در دفاع از خود تاکید کردند.

سناتور لیندزی گراهام ضمن ابراز همدردی با مردم اسرائیل و قربانیان این حملات خواستار نابودی کامل حماس شده است. به گفته سناتور گراهام، جمهوری اسلامی این حملات تروریستی را به منظور توقف فرایند صلح میان اسرائیل و عربستان سعودی طراحی کرد زیرا چنین صلحی «کابوس» جمهوری اسلامی و حماس است.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنای آمریکا هم که پیشتر به همراه یک گروه دوحزبی به اسرائیل سفر کرده بود در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که اسرائیل یک ملت قدرتمند است و باید به آن اطمینان داده شود که برای دفاع از خود از حمایت آمریکا برخوردار است.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنا نیز گفته است: «خشونت تروریستی امروز علیه اسرائیل یادآور نیروی شری است که حماس، جهاد اسلامی فلسطین، و حامیان آنها در تهران را بر می‌انگیزد.» سناتور مک‌کانل افزود ایالات متحده آمریکا و جهان متمدن باید در دفاع از حاکمیت و شهروندان کشور دموکراتیک اسرائیل در برابر این حملات شرورانه یکصدا باشند.

XS
SM
MD
LG