لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

بلینکن: در صورت حمله نیابتی‌های جمهوری اسلامی به منافع آمریکا پاسخ قاطع خواهیم داد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت که احتمال تشدید تنش از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد اما «در صورتی که نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی به منافع آمریکا در منطقه حمله کنند با پاسخ قاطع روبرو خواهند شد.»

بلینکن در پاسخ به این سئوال که با توجه به حملات اخیر علیه تاسیسات آمریکا در منطقه، آیا دولت بایدن نگران تشدید تنش از سوی جمهوری اسلامی است گفت: «ما نگرانیم. در واقع انتظار داریم که احتمال تشدید تنش از سوی نیروهای نیابتی ایران علیه نیروها و پرسنل ما در منطقه وجود داشته باشد. ما اقداماتی را انجام می دهیم تا مطمئن شویم که می‌توانیم به طور مؤثر از مردم خود دفاع کنیم و در صورت نیاز پاسخ قاطع دهیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که دولت بایدن تشدید تنش و باز شدن جبهه دوم یا سوم را در منطقه نمی‌خواهد، اما اگر «شاهد حمله به نیروها و پرسنل خود باشیم برای َآن آماده‎‌ایم.»

بلینکن تاکید کرد که اسرائیل نیز همین دیدگاه را دارد و خواهان باز شدن جبهه دوم در میانه جنگ با حماس نیست. او گفت: «هیچ کس باز شدن جبهه دوم یا سوم را نمی‌خواهد، به ویژه وقتی صحبت از لبنان می‌شود. این به نفع هیچ‌کس نیست و دقیقاً ما در تلاش برای بازدارندگی یک پیام بسیار محکم به حزب‌الله لبنان و مستقیم‌تر به ایران دادیم که از گشودن جبهه دوم خودداری کنند.»

وزیر خارجه ایالات متحده به اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اشاره کرد که هشدار داده است هیچکس «از این موقعیت سوء استفاده نکند.»

بلینکن همچنین هدف از تقویت نیروی نظامی دفاعی آمریکا در منطقه را بازدارندگی خواند و اضافه کرد: «برای اینکه روشن کنیم که اگر کسی تلاش کند کاری انجام دهد ما آنجا هستیم. بنابراین انتظار ما و اسرائیل این است که هیچ کس به دنبال گشودن جبهه دوم نباشد.»

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم یکشنبه ۳۰ مهر با اشاره به جنگ اسرائیل و حماس گفت که ایالات متحده در پاسخ به هرگونه تشدید درگیری در خاورمیانه «اقدامات مناسب» انجام خواهد داد.

او ساعاتی پس از اعلام پنتاگون مبنی بر افزایش حضور نظامی در منطقه گفت: «ما به هر گروه یا کشوری که به دنبال گسترش درگیری و بهره‌ برداری از این وضعیت بسیار ناگوار است، توصیه می کنیم که این کار را نکند.»

آستین هشدار داد: «ما حق دفاع از خود را حفظ می کنیم و در پیش گرفتن اقدام مناسب هیچ تردیدی نخواهیم کرد.»

وزارت دفاع ایالات متحده برای مقابله با تنش‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی آن در سراسر منطقه خاورمیانه اقداماتی را برای تقویت حضور خود در منطقه انجام می دهد.

ایالات متحده تصمیم گرفته است که ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور را به منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی اعزام کند.

XS
SM
MD
LG