لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

وزیر دفاع آمریکا «به هر گروه یا کشوری» که درگیری در خاورمیانه را تشدید کند هشدار داد


لوید آستین
لوید آستین

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا یکشنبه ۳۰ مهر با اشاره به جنگ اسرائیل و حماس گفت که ایالات متحده در پاسخ به هرگونه تشدید درگیری در خاورمیانه «اقدامات مناسب» انجام خواهد داد.

او ساعاتی پس از اعلام پنتاگون مبنی بر افزایش حضور نظامی در منطقه گفت: «ما به هر گروه یا کشوری که به دنبال گسترش درگیری و بهره‌ برداری از این وضعیت بسیار ناگوار است، توصیه می کنیم که این کار را نکند.»

آستین هشدار داد: «ما حق دفاع از خود را حفظ می کنیم و در پیش گرفتن اقدام مناسب هیچ تردیدی نخواهیم کرد.»

وزارت دفاع ایالات متحده برای مقابله با تنش‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی آن در سراسر منطقه خاورمیانه اقداماتی را برای تقویت حضور خود در منطقه انجام می دهد.

ایالات متحده تصمیم گرفته است که ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور را به منطقه مسئولیت فرماندهی مرکزی اعزام کند.

این ناو هواپیمابر افزون بر ناو هواپیمابر یو اس اس جرالد آر فورد است که در حال حاضر در دریای مدیترانه شرقی مستقر است.

آستین همچنین گفت که ایالات متحده سامانه دفاع هوایی تاد و سامانه‌های پاتریوت را در سراسر منطقه مستقر خواهد کرد. او افزود که این اقدامات برای تقویت حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه انجام می‌شود.

وزیر دفاع ایالات متحده ۲۳ مهر نیز اعلام کرده بود که گروه ضربتی حامل یو اس اس دوایت دی آیزنهاور را به سمت شرق مدیترانه اعزام کرده است. لوید آستین گفت که این اعزام بخشی از تلاش آمریکا برای جلوگیری از اقدامات خصمانه علیه اسرائیل یا هرگونه تلاش برای گسترش جنگ پس از حمله حماس به اسرائیل است.

این اقدامات ایالات متحده در راستای تلاش‌ برای تقویت بازدارندگی در برابر جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن است.

XS
SM
MD
LG