لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

لیبریا: رای گیری برای انتخاب جانشین نخستین رهبر زن در آفریقا


«الن جانسون سیرلیف» رئیس جمهوری کنونی برنده جایزه صلح نوبل و نخستین زن در قاره آفریقاست که با رای مردم به ریاست جمهور ی برگزیده شده است.
«الن جانسون سیرلیف» رئیس جمهوری کنونی برنده جایزه صلح نوبل و نخستین زن در قاره آفریقاست که با رای مردم به ریاست جمهور ی برگزیده شده است.

مردم جمهوری لیبریا در غرب آفریقا روز سه شنبه به پای صندوق های رای می روند تا برای نخستین بار شاهد انتقال آرام قدرت از یک رئیس جمهوری به دیگری باشند.

«الن جانسون سیرلیف» رئیس جمهوری کنونی برنده جایزه صلح نوبل و نخستین زن در قاره آفریقاست که با رای مردم به ریاست جمهوری برگزیده شده است.

وی پس از انتخاب توانست کشورش را از یک جنگ داخلی ۱۴ ساله بیرون بکشاند؛ جنگی که ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم سیرلیف در سخنان روز دوشنبه یادآور شد که روز رای گیری یک روز تاریخی برای دموکراسی نوپای لیبریا ست. وی خواهان برگزاری انتخابات به شیوه آرام، مسالمت آمیز و منصفانه شد و از همه طرف ها خواست به نتیجه رای گیری، هرچه که باشد، احترام بگذارند.

خانم سیرلیف که اقتصاددان است توانسته است رونق اقتصادی را به کشور جنگ زده اش بازگرداند، و نظر کمک دهندگان های بین المللی را به سوی لیبریا جلب کند.

۲۰ تن خود را نامزد مقام ریاست جمهوری کرده اند و هنوز مشخص نیست کدام یک از آنها جانشین خانم سیرلیف خواهند شد؛ از همین رو رقابت برای کسب مقام به دور دوم کشیده می شود و دونفری که بیشترین رای را آورده اند خود را در معرض رای انتخاب کنندگان قرار خواهند داد.

از این ۲۰ نفر تنها یک نفر زن، نامزد مقام ریاست جمهور ی شده است که همسر پیشین چارلز تیلور رئیس جمهوری جنگ سالار پیش از خانم سیرلیف است. چارلز تیلور هم اکنون در زندان به سر می برد. از سوی دیگر، «جورج وی» قهرمان پیشین فوتبال نامزد پیشتاز انتخابات است.

علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری، مبارزه برای کسب ۷۳ کرسی پارلمان میان نزدیک به هزار نامزد نیز فردا انجام خواهد شد.

لیبریا از متحدان آمریکاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG