لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

ابراز تردید متخصصان از موفقیت سازمان بهداشت جهانی در کنترل ابولا


گروهی از متخصصان سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه در نشستی در لندن، تلاش های سازمان جهانی بهداشت در کنترل ابولا را شکست محض دانسته و خواستار اصلاحات فوری در برنامه سازمان برای کنترل این بیماری شدند.

حاضران در این نشست، شناسایی سه بیمار جدید در هفته گذشته در لیبریا را نشانه ای از شکست برنامه سازمان در مقابله با ابولا و تداوم این اپیدمی دانستند. با این حال، سازمان جهانی بهداشت این ادعا را رد کرده و می گوید، مشاهده موارد جدید بخشی از ویژگی اپیدمی ها است.

شرکت کنندگان در نشست لندن، ضمن قدردانی از تلاش ها و همیاری جامعه جهانی در کنترل بیماری ابولا، گفتند رهبری این تلاش ها در سازمان جهانی بهداشت، مرتکب غفلت های بزرگ شد و نتوانست این اپیدمی را سریع و به موقع کنترل کند.

ابراز تردید متخصصان از موفقیت سازمان بهداشت جهانی در کنترل ابولا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

سازمان جهانی بهداشت در مقابل می گوید، بیماری در سه کشور در غرب آفریقا که در کانون همه گیری ابولا قرار داشتند کنترل شده و این کشورها در اوایل ماه اکتبر، برای نخستین بار در جریان اپیدمی اخیر، یک هفته را بدون مشاهده موارد جدیدی از ابولا سپری کردند.

دکتر بروس آیلوارد نماینده ویژه سازمان جهانی بهداشت در کنترل اپیدمی ابولا می گوید "استثنایی ترین موفقیت چشمگیر ما در کنترل ابولا که از ماه دسامبر گذشته آغاز شد، معکوس کردن روند رو به رشد همه گیری آن بود. زیرا ما موفق شدیم که ۷۰ درصد ازبیماران را شناسایی و ایزوله کنیم. و مهم تر از همه توانستیم آیین غیربهداشتی دفن مردگان را که عامل اصلی گسترش بیماری بود، تقریبا متوقف کنیم. این موفقیت ها بدون رهبری کارآمد، مشارکت بین المللی و پاسخگویی سریع ممکن نبود."

روز جمعه و در پی مشاهده سه مورد جدید لبتلا به ابولا در لیبریا، دوران دو ماهه "عاری از بیماری" در این کشور پایان یافت و مراکز بهداشتی به حال آماده باش در آمدند. لیبریا روز دوشنبه اعلام کرد ۱۵۳ نفر را که با این بیماران در تماس بوده اند، شناسایی کرده و تحت نظر قرار داده اند.

اپیدمی ابولا که تقریبا از هجده ماه پیش و در ماه مارس سال ۲۰۱۴ آغاز شد، باعث ابتلای تقریبا ۳۰ هزار نفر و مرگ بیش از ۱۱ هزار نفر در گینه، لیبریا و سیرالئون شد.

XS
SM
MD
LG