لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

ادامه تلاش‌ها برای حل بحران داخلی لبنان و موقعيت حریری


رهبران لبنان در مراسم روز استقلال این کشور.
رهبران لبنان در مراسم روز استقلال این کشور.

به دنبال سخنان رئیس جمهوری لبنان و اظهاراتی که نخست وزیر مستعفی در اختیار خبرنگاران گذاشتند، روزنامه های عربی نوشتند که بحران آن کشور کمی کاهش یافته، ولی هنوز مشکلات ریشه ای بسیاری وجود دارد و تنش ممکن است دوباره ظهور کند.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط که در لندن انتشار می یابد، میشل عون رئیس جمهوری لبنان گفت که او عزم راسخ دارد که سعد حریری در مقام نخست وزیری باقی بماند. حریری نیز در گفتگو بى با خبرنگاران سخنانی بیان كرد که به اعتقاد ناظران از آن می توان نتیجه گرفت که وی نیز خواهان ادامه تماس و گفتگو با هدف یافتن راه هایی به منظور برطرف کردن بحران است.

به نوشته روزنامه «لاستامپا» چاپ ایتالیا، پرزیدنت عون گفت «از دیدگاه من، لبنان بحران را پشت سر گذاشته است و آقای حریری به نخست وزیری ادامه خواهد داد». وی افزود: «این بحران تا چند روز دیگر به طور نهایی حل خواهد شد».

خبرنگاران ایتالیائی از پرزیدنت عون که از روز چهارشنبه ٨ آذرماه از رم دیدن می کند، پرسیدند که آیا سعد حریری همچنان به عنوان نخست وزیر باقی خواهد ماند؟ رئیس جمهوری لبنان گفت: «قاطعانه می توانم بگویم که چنین است».

سعد حریری حتی پس از آن که به بیروت بازگشت، علنا از حزب الله لبنان خواستار شد از دخالت در امور کشورهای دیگر خودداری ورزد. منظور او در مرحله نخست قطع دخالت حزب الله در جنگ یمن بود – و این در حالی که حزب الله در جنگ سوریه حضور فعالتری دارد.

با این همه، سعد حریری به خبرنگاران گفت «باید تلاش کرد بحران از طریق گفتگو حل و فصل شود و بتوان راه هایی برای خروج از این تنش پیدا کرد.»

خبرگزاری «ورلد نیوز» نیز در گزارشی نوشت که هم اکنون تلاش های دیپلیماتیک برای حل مسالمت آمیز بحران لبنان ادامه دارد.

در این گزارش از جمله گفته شده که دولت های فرانسه و مصر در تلاش مشترک و تماس ها با ایران و عربستان سعودی می کوشند از ادامه اوضاعی که باعث عدم ثبات در لبنان شده است جلوگیری کنند.

ورلد نیوز نوشت: به زودی آشکار خواهد شد که آیا این تلاش ها سودمند واقع شده است یا نه. به گفته این خبرگزاری، برخی مقامات ارشد عربستان می گویند که قصد دارند بر میزان فشار بر حزب الله لبنان بیافزایند و یکی از اقدامات آن ها می تواند بیرون بردن سپرده های بانکی سعودی از لبنان باشد.

این خبرگزاری نوشت که یکی دیگر از اقدامات عربستان برای وارد آوردن فشار به دولت لبنان به منظور کوتاه کردن دست حزب الله از دخالت در اوضاع امیرنشین ها و یمن و عربستان، می تواند اخراج بیش از يك ربع میلیون کارگر لبنانی در حوزه خلیج فارس باشد.

به نوشته نشریه «لبنان تایم» چاپ بیروت سعد حریری یک بار دیگر گفت: «لبنان قادر نیست دخالت های حزب الله در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تحمل کند».

در این رابطه، عربستان سعودی پیشتر حزب الله لبنان را به دخالت نظامی در امور یمن و ارسال جنگ افزار برای شورشیان حوتى در آن کشور متهم كرده بود. ولی حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان گفته بود که گروه او به یمن اسلحه نمی فرستد و تنها به حماس جنگ افزار می رساند.

هفته نامه فرانسوی «پاری ماچ» پس از انجام مصاحبه با سعد حریری، از قول او نوشت: «اعلام کناره گیری به هدف ایجاد یک «ضربه مثبت» بوده است».

او در توضیح این دیدگاه خود افزود: «هدف آن بوده که دنیا درک کند که لبنان نمی تواند ادامه دخالت های حزب الله در امور کشورهای عرب منطقه را تحمل کند».

سعد حریری گفت که حزب الله می تواند به عنوان یک گروه سیاسی فعال باشد، ولی نمی تواند به دیگران جنگ افزار بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG