لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

دیدگاه| حمله به حزب الله، به مسیحیان و سنی‌های غرب‌گرای لبنان آسیب می‌زند


یادداشتی از یوسف کالیان در هیل

لبنان سنگ بنای آن چیزی است که خاورمیانه را سر پا نگاه داشته است. حزب الله زاده بی ثباتی ناشی از جنگ داخلی لبنان است و وضعیتی که به جنگ بیشتر در لبنان بیانجامد تنها به حزب الله امکان رشد بیشتر و به ایران امکان دست اندازی بیشتر می دهد.

لبنان با دو میلیون پناهجوی سوری که نزدیک به نیمی از جمعیت اتباع آن کشور است پیشاپیش با چالش های فراوانی روبرو است. افزایش تنش موج بلندتر پناهجویان به خاورمیانه بی ثبات و اروپا را به همراه خواهد داشت.

لبنان کشوری کوچک است و حمله نظامی برای هدف گرفتن حزب الله و متحدانش مساوی آسیب زدن به سنی ها و مسیحیان غرب گرا، سوق دادن میانه روها به سوی افراط گرایی، فرقه گرایی و جنگ داخلی است.

لبنان آخرین سنگر همزیستی در منطقه است و ۱۸ مولفه به رسمیت شناخته شده را در جامعه اش جای داده است. در دوره پس از داعش در منطقه صرف حیات لبنان یعنی به چالش کشیدن دیدگاه آخر الزمانی و نگرش «ما علیه آنان» داعش.

وضعیت فعلی لبنان ایده آل نیست ولی بهتر از نتیجه ای است که به نظر می رسد عربستان سعودی به سوی آن گام برمی دارد.

تعهد آمریکا به امنیت و ثبات لبنان بهترین راه برای مقابله با نفوذ ایران در آن کشور، حفظ موزاییک جامعه متنوع لبنان و اطمینان از ثبات منطقه ای است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG