لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

حزب‌الله لبنان از حمایت آمریکا از اسرائیل انتقاد کرد


تصویر حسن نصرالله در دست یک تظاهرکننده
تصویر حسن نصرالله در دست یک تظاهرکننده

حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه ۱۹ مهر، از حمایت آمریکا از اسرائیل انتقاد کرد و گفت که اعزام یک ناو گروه شامل یک ناو هواپیمابر آمریکا به منطقه، به گفته این گروه شبه‌نظامی، «مردم و جنبش‌های مقاومت را که آماده رویارویی هستند، نمی‌ترساند».

ناو هواپیمابر آمریکایی «یو‌اس‌اس جرالد فورد» با ۵۰۰۰ سرنشین، «جدیدترین و پیشرفته‌ترین» ناو هواپیمابر ایالات متحده است که همراه با چند رزم‌ناو و ناوشکن‌، برای پاسخگویی به هرگونه تهدیدی، وارد منطقه شده است.

گروه حزب‌الله که از حمایت‌های نظامی و مالی جمهوری اسلامی برخوردار است، با انتشار بیانیه‌ای، اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به منطقه را نشان‌دهنده «ضعف ارتش اسرائیل» و نیاز به حمایت خارجی توصیف کرد.

در روزهای گذشته و همزمان با اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی یو‌اس‌اس جرالد فورد؛ حزب‌الله لبنان تهدید کرده بود که در صورت مداخله مستقیم آمریکا در جنگ اسرائیل و حماس، این گروه به مواضع آمریکا در خاورمیانه حمله خواهد کرد.

این گروه شبه‌نظامی و متحد حماس، از حملات اخیر این گروه شبه‌نظامی به اسرائیل حمایت کرده ولی هنوز به طور رسمی به جنگ نپیوسته است. با این حال، حملاتی از خاک لبنان به شمال اسرئیل انجام گرفته که واکنش نظامی اسرائیل را به دنبال داشته است.

در این ارتباط، ارتش اسرائیل از شلیک موشک‌های ضد تانک از خاک لبنان به سمت یک پست نظامی‌اش در مرز خبر داد.

حزب‌الله عنوان کرده که این حمله در پاسخ به گلوله‌باران بخشی از جنوب لبنان توسط اسرائیل در روز یکشنبه ۱۶ مهر، بود که سه شبه‌نظامی حزب الله در پی آن کشته شدند.

مقامات آمریکا و اسرائیل به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان هشدار داده‌اند که وارد جنگ حماس و اسرائیل نشوند و دخالت نکنند.

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌اش، آمریکا را «شریک کامل تجاوزات صهیونیستی» خواند و مسئول «کشتار، جنایات، محاصره، تخریب خانه‌ها و جنایات هولناک علیه غیرنظامیان بی‌گناه» دانست.

با این همه، این گروه از کوچک‌ترین اشاره به اقدامات خشونت‌بار شبه‌نظامیان حماس در قتل غیر نظامیان اسرائیلی، از جمله کودکان و زنان، در حمله روز شنبه ۱۵ مهر، خودداری کرد.

این گر‌وه شبه‌نظامی از کشورهای عرب و مسلمان خواست تا مداخله آمریکا در منطقه را محکوم کنند.

XS
SM
MD
LG