لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

گزارش اختصاصی وال‌استریت ژورنال: حمله غافلگیر‌کننده حماس با چراغ سبز جمهوری اسلامی انجام شد


وال استریت ژورنال در یک گزارش اختصاصی نوشت که به گفته اعضای ارشد حماس و حزب‌الله لبنان، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به برنامه‌ریزی حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل کمک کردند.

بنا بر این گزارش افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ماه اوت با حماس برای طراحی تهاجمات هوایی، زمینی و دریایی کار کرده بودند.

آنها گفتند که جزئیات این عملیات طی جلسات متعددی در بیروت با حضور افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نمایندگان چهار گروه شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، از جمله حماس، حزب الله، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و جهاد اسلامی فلسطین، اصلاح شد.

دولت ایالات متحده هنوز شواهدی دال بر دخالت مستقیم ایران در این حمله ندیده است، اما مقامات اسرائیلی و برخی مقامات اروپایی معتقدند که جمهوری اسلامی نقش مهمی در طراحی و اجرای این حمله داشته است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، با تمجید از این حملات، در پستی در ایکس که قبلاً به نام توییتر شناخته می‌شد، گفت: «رژیم صهیونیستی به دست مردم فلسطین و نیروهای مقاومت در سراسر منطقه ریشه کن خواهد شد».

اسرائیل ایران را مقصر دانسته و گفته است که پشت این حملات است، اگر غیر مستقیم باشد. گیلاد اردان، سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد، گفت: «نمایندگان ایران در منطقه ما سعی کردند تا حد امکان با ایران هماهنگ باشند».

این حمله خطر درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه را افزایش می‌دهد. مقامات ارشد امنیتی اسرائیل متعهد شده‌اند که اگر تهران مسئول کشتن اسرائیلی ها شناخته شود، به ایران ضربه خواهند زد.

XS
SM
MD
LG