لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

وزیر امور خارجه آمریکا: «رابطه‌ای طولانی» بین جمهوری اسلامی و حماس وجود دارد


آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا،
آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا،

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی ای‌‌بی‌سی گفت حزب‌الله، حماس، و جمهوری اسلامی ایران مخالف تلاش‌ برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی، و به طور گسترده‌تر عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای منطقه و فراتر از آن هستند و حمله حماس به اسرائيل برای منحرف کردن این تلاش‌ها از مسیر خود‌ طراحی شده بود.

آقای بلینکن گفت در حال حاضر تمرکز بر روی برخورد با حمله حماس و مقابله با حماس است. او گفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پیام بسیار روشنی ارسال کرد که هیچ کس نباید در جای دیگری از این حملات سوء استفاده کند.

آقای بلینکن گفت مسیر حماس، «تروریسم» و ایجاد «وحشت» است که چیزی به مردم سراسر منطقه و فلسطینی‌ها ارائه نمی‌دهد.

او گفت: «برعکس، هر کاری که حماس انجام می‌دهد، وضعیت و شرایط اسفناک آنها را بدتر می‌کند. آنها (حماس) چیزی جز مرگ و ویرانی، نه تنها برای اسرائیلی‌ها، بلکه برای فلسطینیان به ارمغان نمی‌آورند.»

وزیر امورخارجه آمریکا گفت یک «رابطه طولانی» بین جمهوری اسلامی و حماس وجود دارد و «در واقع، حماس بدون حمایتی که طی سال‌ها از ایران دریافت کرده، (نمی‌تواند) حماس باقی بماند.»

آقای بلینکن گفت: «ما هنوز شواهد مستقیمی از دست داشتن ایران در پشت این حمله خاص ندیده‌ایم، اما حمایت (جمهوری اسلامی از حماس) به مدت سالیان متمادی روشن است. این یکی از دلایلی است که در چند سال گذشته ما قاطعانه علیه حمایت ایران از تروریسم و اقدامات بی‌ثبات‌کننده در سایر کشورها کار کرده‌ایم. ما بیش از ۴۰۰ فرد و نهاد ایرانی را دقیقا به دلیل نوع حمایتی که آنها در گذشته از حماس داشته‌اند، تحریم کردیم. و این چیزی است که ما به شدت در مورد آن هوشیار هستیم.»

او در پاسخ به انتقاد برخی جمهوری‌خواهان که می‌گویند پول مربوط به توافق تبادل زندانیان با جمهوری اسلامی صرف حمله حماس به اسرائيل شده است گفت: «می‌توانم این را بگویم، مایه تاسف است که برخی در واقع چیزهایی می‌گویند که شاید انگیزه سیاسی دارد، (آن هم) در زمانی که جان‌های بسیاری از دست رفته و اسرائیل همچنان زیر حمله است.»

وزیر امورخارجه آمریکا تاکید کرد که بر اساس آن توافق صرفا پول مسدود شده از بانکی در کره جنوبی به بانک‌های دیگری منتقل شده است و جمهوری اسلامی نیز پیشتر می‌توانست از همان منابع در کره جنوبی تحت شرایط تعیین شده از سوی آمریکا استفاده کند.

آقای بلینکن گفت آن پول «شامل منابع ایران بود، نه دلارهای مالیات دهندگان آمریکایی. اینها منابعی بود که ایران از فروش نفت خود که در بانک مسدود بود به دست آورده بود. در این مورد در (بانک) کره جنوبی. آنها همیشه حق استفاده از این بودجه را بر اساس قوانین ما و تحت تحریم‌های ما برای اهداف بشردوستانه داشته‌اند، و وجوه از بانکی به بانک دیگر برای تسهیل این امر منتقل شده است.»

او گفت: «در ضمن تا به امروز حتی یک دلار از آن حساب خرج نشده است. و در مورد هر (هزینه‌ای)، بسیار دقیق و از نزدیک» وزارت خزانه داری آمریکا مقررات مربوط به خرج آن پول را تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که (پول) فقط برای غذا، دارو، تجهیزات پزشکی هزینه می‌شود. بنابراین، برخی که این روایت نادرست را پیش می‌‌برند، یا اطلاعات نادرست دارند، یا اطلاعات غلط می‌دهند. و در هر صورت اشتباه است.»

آقای بلینکن حمله حماس را بدترین حمله به اسرائیل از سال ۱۹۷۳، و جنگ «یوم کیپور» خواند و گفت «تفاوت اساسی» این حمله با جنگ یوم کیپور این است که آن موقع جنگ بین ارتش‌ کشورها بود اما اکنون «این یک حمله تروریستی بزرگ است که به غیرنظامیان اسرائیلی در شهرهایشان، در محل‌هایشان تیراندازی می‌کنند، و همانطور که به صورت تصاویر آزار‌دهنده دیده‌ایم، به معنای واقعی کلمه مردم را، از جمله یک بازمانده هولوکاست را با ویلچر، و زنان و کودکان را به آن سوی مرز غزه می‌کشانند. بنابراین، می‌توانید تصور کنید که این چه اثری در سراسر اسرائیل می‌گذارد. و جهان باید از آنچه که می‌بیند ابراز انزجرا کند.»

او گفت با رئیس جمهوری اسرائیل و وزیر خارجه صحبت کرده است و کل دولت آمریکا در سرتاسر منطقه و فراتر از آن هم برای حمایت از اسرائیل و هم برای اطمینان از اینکه هر کشوری از هر ابزاری که دارد، هر نفوذی که دارد، برای عقب‌نشینی حماس استفاده ‌کند درگیر این تلاش‌ها بوده است. او گفت آمریکا می‌خواهد مطمئن شود «که شاهد بروز درگیری در مناطق دیگر نباشیم.»

او گفت درگیری های شدید در اطراف غزه همچنان ادامه دارد و حدود هزار شبه نظامی حماس در حمله اخیر به اسرائیل نفوذ کردند. او گفت به نظر می رسد اکثر آنها یا کشته شده‌اند یا به غزه بازگشته‌اند اما درگیری شدیدی ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG