لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

سعد حریری نخست وزیر لبنان استعفای خود را رسما پس گرفت


سعد الحریری نخست وزیر لبنان اواسط آبان، در سفر به ریاض، ایران و گروه حزب الله را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کناره گیری کرد.
سعد الحریری نخست وزیر لبنان اواسط آبان، در سفر به ریاض، ایران و گروه حزب الله را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کناره گیری کرد.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان، که اعلام غیرمنتظره کناره‌گیری او در ماه گذشته جنجال سیاسی به پا کرد، روز سه شنبه استعفای خود را رسما پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ائتلافی آقای حریری، شامل نمایندگان حزب الله، بار دیگر عدم ورود لبنان به مناقشات منطقه‌ای را تایید کرده است.

عربستان سعودی، حامی و همپیمان سعد حریری، شبه نظامیان شیعه حزب الله را که مورد حمایت ایران هستند به دامن زدن به درگیری‌های خاور میانه متهم می‌کند.

سعد حریری پیشتر در نخستین اظهارنظر درباره حزب الله پس از بازگشت به بیروت گفت، موضع حزب الله امنیت و ثبات در منطقه خاور میانه را برهم می‌زند.

نخست وزیر لبنان ماه گذشته در سفر به ریاض، با بیان این که زندگی اش در خطر است، ایران و حزب الله را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که استعفا می‌دهد.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان در واکنش گفت تا زمانی که حریری به بیروت بر نگردد و در مورد مسائل مورد اشاره گفت‌وگو نکند، استعفای او را نمی‌پذیرد.

برخی مقام‌ها و رسانه‌های لبنان معتقد بودند سعد حریری بر حلاف میل خود در عربستان نگه داشته شده است؛ ادعایی که آقای عون و ریاض آن را رد کردند.

نخست وزیر لبنان در نهایت، روز اول آذر ماه و پس از گذشت ۱۷ روز، به کشورش بازگشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG