لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

سعد حریری پس از دیدار با میشل عون در بیروت: فعلا استعفایم را عملی نمی‌کنم


سعد حریری نخست وزیر لبنان روز چهارشنبه در بیروت اعلام کرد، به درخواست «میشل عون» رئیس جمهوری آن کشور، فعلاً استعفای خود را عملی نمی کند.

وی که یک روز پس از بازگشت به لبنان و بعد از شرکت در مراسم روز استقلال با خبرنگاران سخن می گفت، افزود به تاخیر انداختن استعفایش به منظور مذاکرات بیشتر با رئیس جمهوری است.

نخست وزیر لبنان روز سه شنبه در حالی وارد بیروت شد که از ۱۳ آبان ماه و استعفای جنجالی او در ریاض، گمانه زنی های زیادی درباره وضعیت او و اعلام استعافایش مطرح شد.

آقای حریری در اوائل ماه جاری و هنگامی که در عربستان سعودی به سر می برد، با اعلام غیرمنتظره کناره گیری از مقام نخست وزیری باعث بروز بحران سیاسی در لبنان شد.

اما رئیس جمهوری لبنان در واکنش گفت که استعفای آقای حریری را تا زمانی که او به بیروت باز نگردد و شخصاً با وی گفتگو نکند، نخواهد پذیرفت.

سعد حریری در سخنرانی استعفایش، به حزب الله لبنان و ایران حمله کرد و آنان را سبب بی ثباتی کشورهای منطقه خواند و گفت از ترور شخص خودش بیمناک است.

رفیق حریری، پدر سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان در سال ۲۰۰۵ در یک بمب گذاری کشته شد.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر با بیان این که واشنگتن وضعیت لبنان را به دقت زیر نظر دارد، گفته بود اگر سعد حریری قرار باشد از نخست وزیری کناره گیری کند، باید آن را در لبنان رسمی کند.

رکس تیلرسون همچنین تاکید کرده بود که ایالات متحده از «دولت مشروع لبنان» حمایت می‌کند، و از کشورهای دیگر می‌خواهد از دخالت در امور داخلی لبنان خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG