لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

شوک سیاسی باز هم اقتصاد لبنان را دچار بحران کرده است


در حالی که اقتصاد لبنان در مسیر پیشرفت قرار داشت، بحران سیاسی جدید در این کشور باز هم اقتصاد این کشور را دچار بحران کرده است.

استعفای ناگهانی سعد حریری، نخست وزیر لبنان، که ۱۳ آبان رخ داد، تلاشها برای ورود نقدینگی به اقتصاد لبنان را به مخاطره انداخته است. بحران سیاسی لبنان همچنین پروژه های میلیارد دلاری بازسازی راه ها، شبکه های حمل و نقل و الکتریسیته در این کشور را به خطر انداخته است.

لبنان مدتها صحنه رقابت عربستان سعودی و ایران بوده اما اقتصاد این کشور به رغم این تنشها در مسیر رشد قرار داشت. استعفای حریری اما می تواند این روند را متوقف کند.

سعد حریری روز یکشنبه سیزدهم آبان در پیام تلویزیونی که از عربستان پخش شد، با انتقاد از ایران و حزب الله از نخست وزیری لبنان استعفا داد. انتقاد حریری از حزب الله در حالی صورت گرفت که او یک سال قبل با حزب الله تشکیل دولتی ائتلافی داده بود.

استعفای سعد حریری لبنان را در مسیر بحران اقتصادی قرار داده است

پس از این استعفا عربستان سعودی اعلام کرد حضور حزب الله در دولت لبنان را تحمل نخواهد کرد. این کشور همچنین همراه با بحرین، کویت و امارات متحده عربی از شهروندانشان خواستند خاک لبنان را ترک کنند.

لبنان نگران است عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، کارگران لبنانی را از کشورهایشان اخراج کنند. اتفاقی که تابستان گذشته در مورد قطر افتاد.

حدود ۲۲۰ هزار کارگر لبنانی در عربستان حضور دارند که سالانه حدود ۲ میلیارد دلار وارد بازار مالی لبنان می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG