لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۰

افزایش قرق‌های اختصاصی در حیات وحش ایران؛ به سود محیط زیست یا قاچاقچی‌ها


حیات وحش ایران - آرشیو
حیات وحش ایران - آرشیو

یک مقام ارشد سازمان حفاظت محیط زیست ایران با اعلام «امکان افزایش قرق‌های اختصاصی در کشور» گفت که پنج منطقه تصویب شده در شورای عالی محیط زیست برای این قرق‌ها، شامل «سه منطقه در یزد، یک منطقه در کرمان و یک منطقه در سمنان» است.

حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، با اعلام این خبر گفت: «سازمان حفاظت محیط‌ زیست هماهنگی را با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری انجام داده و بحث‌هایی درباره موضوع قرق‌ها در جریان است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روز یک‌شنبه ۱۹ تیر، اکبری با ابراز امیدواری نسبت به افزایش تعداد قرق‌های اختصاصی، این اقدام را «ضروری» دانست و آن را «مصداق مناسبی از مشارکت مردم در حفاظت» خواند. وی گفت: «در شرایط کنونی حفاظت توسط دولت و سازمان نقص دارد و به‌خوبی تأمین نمی‌شود، بدین جهت کمک مردم می‌تواند در حفاظت از تنوع زیستی بسیار موثر باشد.»

به گفته این مقام سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۳ استان از جمله «خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان، اصفهان و هرمزگان» در اولویت ایجاد این قرق‌ها قرار دارند.

پیش‌تر، رضا فرجی، سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست، «شکار یا صید قانون‌مند» را «ابزاری برای مدیریت حیات وحش» دانسته و گفته بود: «شاید اصرار معدودی افراد بر حذف مطلق شکار و جایگزینی آن با فعالیت‌هایی مانند بوم‌گردی و حیوان‌نگری، ناشی از بی‌توجهی به قواعد کارشناسی و اصول علمی مدیریت حیات وحش و عدم واقع‌بینی اجتماعی است.»

پیش از این نیز روزنامه همشهری در گزارشی از صدور مجوز شکار ۹۳ کل و قوچ در قرق اختصاصی خبر داده و نوشته بود: «قرق‌دارها می‌توانند تا شش درصد از جمعیت گونه‌های قرق به شرط افزایش جمعیت در یک سال گذشته را شکار کنند.»

با وجود ارزیابی مثبت مقامات سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش قرق‌های اختصاصی در ایران، وضعیت کنونی محیط زیست و آسیب‌های کلان به آن از سوی قاچاقچیان حیوانات و برخی افراد نزدیک به حکومت، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است و برخی آن را برای «برداشت نفع مالی» دانسته‌اند.

چنان که رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند، تعداد باغ وحش‌های خانگی با حیوانات غیر متعارف در ایران رو به افزایش است و عمده صاحبان این باغ‌وحش‌ها را افراد متمولی که میل به تفاخر و حس قدرت‌نمایی در آنها بیشتر از حس انسان‌دوستی است، معرفی کرده‌اند؛ افرادی که عمدتا به بدنه قدرت متصل هستند.

در این گزارش از حسن رعیت، از متهمان به فساد گسترده اقتصادی، نام برده‌ شده که با در اختیار داشتن بیش از ۱۷ قلاده ببر کمیاب، یکی از بزرگترین باغ وحش‌‌های خانگی ایران را دارا است. گفته می‌شود که رعیت ارتباط نزدیکی با تعدادی از مداحان حکومتی و مقامات قضایی دارد.

به گفته امیر سبزی، عضو دیده‌بان حقوق حیوانات، «قاچاقچیان، حیوانات و به‌خصوص پرندگان را با دقت و وسواس از ایران به خارج قاچاق می‌کنند، اما در ورود جانوران به ایران، توجه زیادی به سلامت حیوان نشده و شمار زیادی از آنها در راه تلف می‌شوند.»

XS
SM
MD
LG