لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

دیوان عالی پاکستان رأی به برکناری نواز شریف از ریاست حزب حاکم داد


نواز شریف، بنیانگذار حزب حاکم «مسلم لیگ-ن»، حدود شش ماه پیش با حکم دادگاه از نخست وزیری پاکستان برکنار شد.
نواز شریف، بنیانگذار حزب حاکم «مسلم لیگ-ن»، حدود شش ماه پیش با حکم دادگاه از نخست وزیری پاکستان برکنار شد.

دیوان عالی پاکستان روز چهارشنبه در حکمی اعلام کرد نواز شریف، که شش ماه پیش با حکم دادگاه از مقام نخست وزیری برکنار شد، نمی‌تواند ریاست حزبی را که خود پایه‌گذاری کرده است بر عهده داشته باشد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن اعلام این خبر نوشت، با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ۳ مارس مجلس سنا در پاکستان، حکم امروز دیوان عالی می‌تواند به اختلافات سیاسی جاری در آن کشور دامن بزند.

چهره‌های اپوزوسیون پاکستان می‌گویند با این حکم داوطلبان حزب حاکم «مسلم لیگ-نواز» برای شرکت در انتخابات آتی، که نواز شریف آنها را معرفی کرده بود، دیگر صلاحیت نامزدی برای سنا را نخواهند داشت.

حکم امروز دیوان عالی در واقع رد مصوبه قانونگذاران حزب حاکم است که به آقای شریف اجازه می‌دهد، علیرغم حکم تابستان گذشته دادگاه بر منع او از ادامه فعالیت های عمومی، رهبری حزب را همچنان ادامه دهد.

نواز شریف به دلیل اعلام نکردن یکی از منابع مالی خود در دادگاه محکوم شد و دیوان عالی اوایل مرداد ماه حکم به عدم صلاحیت او برای نخست وزیری و همچنین منع او برای هرگونه خدمات عمومی رأی داد.

نواز شریف پیشتر برکناری خود از مقام نخست وزیری را یک «توطئه سیاسی» علیه دولتش خوانده بود و هفته‌های اخیر - هم او و هم حزب متبوع اش - انتقادهای تندی را علیه دستگاه قضایی پاکستان مطرح کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG