لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

برای سومین بار نواز شریف از قدرت کنار رفت؛ دادگاه عالی رای به فساد نخست وزیر داد


بعد از اتهام اختلاس سال ۱۹۹۳ و کودتای مشرف در سال ۱۹۹۹، این سومین بار است که نواز شریف نخست وزیری را از دست می دهد.
بعد از اتهام اختلاس سال ۱۹۹۳ و کودتای مشرف در سال ۱۹۹۹، این سومین بار است که نواز شریف نخست وزیری را از دست می دهد.

نخست‌وزیر پاکستان بعد از حکم سلب صلاحیت از سوی دادگاه عالی این کشور از سمت خود کناره گیری کرد.

به گزارش رویترز، روز جمعه ۶ مرداد «اعجاز افضل‌خان» قاضی که به پرونده اتهام فساد محمد نوازشریف رسیدگی می کرد، حکم به عدم صلاحیت او برای ادامه کار در سمت نخست وزیری داد. ساعتی بعد از این حکم آقای نواز شریف از سمت خود کناره گیری کرد.

دفتر نخست‌وزیری پاکستان،در بیانیه‌ای به این مناسبت، علام کرد نواز شریف در مورد حکم دادگاه عالی ملاحظات جدی دارد اما از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

دادگاه عالی در حکم خود از اداره ملی مبارزه با فساد پاکستان خواست تا درباره اتهامات علیه آقای شریف و خانواده اش تحقیقات را ادامه بدهد.

رسیدگی به اتهام فساد مالی نواز شریف و فرزندانش از فروردین ماه در دادگاه عالی آغاز شد اما آن زمان قاضی گفته بود او همزمان با تحقیقات می تواند نخست وزیر بماند.

برای سومین بار نواز شریف از قدرت کنار رفت

در پرونده معروف به «اسناد پاناما» نام سه فرزند آقای نواز شریف به عنوان کسانی که با تأسیس شرکت‌های صوری برای خرید املاک و مستغلات در لندن اقدام کرده اند، مطرح شد.

در پاکستان بارها رهبران کشور با کودتا برکنار شده اند اما این دومین بار است که نخست وزیر با رای دادگاه عالی از سمت خود کنار می رود. پیش از این یوسف رضا گیلانی در سال ۲۰۱۲ وقتی حاضر نشد علیه آصف علی زرداری رئیس‌جمهور پاکستان پرونده فساد تشکیل دهد توسط دادگاه عالی عزل شد.

به نوشته رویترز بعد از اتهام اختلاس سال ۱۹۹۳ و کودتای مشرف در سال ۱۹۹۹، این سومین بار است که نواز شریف نخست وزیری را از دست می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG