لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

«شاهد خاقان عباسی» وزیر پیشین نفت، نخست وزیر پاکستان شد


آقای عباسی پیشتر وزیر نفت پاکستان بود.
آقای عباسی پیشتر وزیر نفت پاکستان بود.

با رای گیری پارلمان پاکستان، «شاهد خاقان عباسی» وزیر پیشین نفت، نخست وزیر این کشور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایاز صادق، رئیس مجلس سفلای پارلمان پاکستان اعلام کرد، سید نوید قمر نزدیکترین رقیب عباسی از حزب مخالف مردم پاکستان تنها توانست ۴۷ رای کسب کند و به این ترتیب آقای عباسی به نخست وزیری رسید. پارلمان پاکستان ۳۴۲ کرسی دارد.

شاهد خاقان عباسی جایگزین نواز شریف نخست وزیر برکنار شده پاکستان می شود که روز جمعه توسط دادگاه عالی صلاحیت او برای ادامه سمت نخست وزیری صلب شد.

حزب مسلم لیگ شاخه نواز که به آقای نواز شریف تعلق دارد با نخست وزیر وزیر پیشین نفت موافق بود. در محافل سیاسی پاکستان از «شهباز شریف» برادر نواز شریف به عنوان نخست وزیر آینده پاکستان نام می برند. او اکنون نمی تواند نخست وزیر شود چون باید ابتدا از سمت «سروزیر» ایالت پنجاب کناره گیری کند و بعد از شرکت در انتخابات میان دوره ای و وورد به مجلس، از پارلمان رای به عنوان نخست وزیر اخذ کند.

رسیدگی به اتهام فساد مالی نواز شریف و فرزندانش از فروردین ماه در دادگاه عالی آغاز شد اما آن زمان قاضی گفته بود او همزمان با تحقیقات می تواند نخست وزیر بماند.

در پرونده معروف به «اسناد پاناما» نام سه فرزند آقای نواز شریف به عنوان کسانی که با تأسیس شرکت‌های صوری برای خرید املاک و مستغلات در لندن اقدام کرده اند، مطرح شد.

در پاکستان بارها رهبران کشور با کودتا برکنار شده اند اما این دومین بار است که نخست وزیر با رای دادگاه عالی از سمت خود کنار می رود. پیش از این یوسف رضا گیلانی در سال ۲۰۱۲ وقتی حاضر نشد علیه آصف علی زرداری رئیس‌جمهور پاکستان پرونده فساد تشکیل دهد توسط دادگاه عالی عزل شد.

به نوشته رویترز بعد از اتهام اختلاس سال ۱۹۹۳ و کودتای مشرف در سال ۱۹۹۹، این سومین بار است که نواز شریف نخست وزیری را از دست می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG