لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

تظاهرات حامیان نواز شریف در اسلام‌آباد


در پاکستان صدها حامی نواز شریف، نخست وزیر مخلوع، روز شنبه هفتم مرداد ماه در پایتخت کشور به نشانه اعتراض به تصمیم دیوان عالی دادگستری مبنی بر بی صلاحیت شناختن او تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان ضمن راهپیمایی در یک خیابان اصلی اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، به طرفداری از نواز شریف شعار می دادند.

این تظاهرات یک روز پس از آن صورت گرفت که دیوان عالی دادگستری پاکستان در حکم خود گفته بود آقای شریف و خانواده اش دارائی های پنهان داشته اند.

آقای شریف چهار سال پیش با پیروزی در انتخابات پارلمانی مقام نخست وزیری را نیز کسب کرد.

عمران خان، رهبر اوپوزیسیون پاکستان، که مدتها برای برکناری نواز شریف تلاش کرده است از حامیانش خواست تا روز یکشنبه هشتم مرداد ماه برای جشن و ابراز خشنودی به مناسبت حکم دیوان عالی راهپیمایی کنند.

به گزارش رویترز، روز جمعه ۶ مرداد «اعجاز افضل‌خان» قاضی که به پرونده اتهام فساد محمد نوازشریف رسیدگی می کرد، حکم به عدم صلاحیت او برای ادامه کار در سمت نخست وزیری داد. ساعتی بعد از این حکم آقای نواز شریف از سمت خود کناره گیری کرد.

دفتر نخست‌ وزیری پاکستان در بیانیه‌ای به این مناسبت اعلام کرد نواز شریف در مورد حکم دادگاه عالی ملاحظات جدی دارد اما از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

دادگاه عالی در حکم خود از اداره ملی مبارزه با فساد پاکستان خواست تا تحقیقات درباره اتهامات علیه آقای شریف و خانواده اش را ادامه دهد.

رسیدگی به اتهام فساد مالی نواز شریف و فرزندانش از فروردین ماه در دادگاه عالی آغاز شد اما آن زمان قاضی گفته بود او همزمان با تحقیقات می تواند نخست وزیر بماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG