لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

دولت لهستان نام منطقه «کالینینگراد» را به «کرولویتس» تغییر داد


کالینینگراد
کالینینگراد

دولت لهستان، روز چهارشنبه اعلام کرد که از این بعد منطقه «کالینینگراد» را با نام تاریخی لهستانی آن یعنی «کرولویتس» خواهند خواند این تصمیم خشم مقامات مسکو را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،والدمار بودا، وزیر توسعه لهستان، با استناد به توصیه‌ای از یک کمیسیون دولتی که مسئول استانداردسازی نام‌های خارجی در زبان لهستانی است، اعلام کرد که کالینینگراد به طور رسمی با نام کرولویچ شناخته خواهد شد.

بودا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «ما نمی‌خواهیم روسی‌سازی در لهستان رخ دهد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم نام کالینینگراد را به زبان مادری خود تغییر دهیم.»

والدمار بودا گفت: «این واقعیت که نام یک شهر بزرگ نزدیک به مرز ما به نام کالینین، جنایتکار و مسئول قتل دسته جمعی افسران لهستانی می‌باشد، احساسات منفی را در لهستانی‌ها برمی‌انگیزد.»

قرار است که از این پس، در سند‌ها و نقشه‌های رسمی برای ناحیه‌ای که در مرز لهستان و لیتوانی قرار دارد، از این نام تاریخی استفاده شود. اقدامی که واکنش خشمگینانه مسکو را به دنبال داشته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به این خبر گفت: «این دیگر حتی روس‌هراسی هم نیست، رفتارهایی جنون‌آمیز است که در لهستان جریان دارد»

او افزود: «این عمل هیچ منفعتی برای لهستان ندارد. اینها فقط اقدامات غیردوستانه نیستند، بلکه اقدامات خصمانه هستند.»

منطقه کالینینگراد که بخشی از خاک روسیه محسوب می‌شود با لهستان و لیتوانی هم‌مرز است و در کنار ساحل دریای بالتیک قرار دارد.

این منطقه به دلیل اینکه از نظر جغرافیایی از دیگر مناطق روسیه جدا افتاده و بین لهستان و لیتوانی محصور شده است از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بارها خبرساز شده است.

XS
SM
MD
LG