لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

اوکراین از انهدام یک تیپ روسیه و فرار سربازان آن از حومه شهر باخموت خبر داد


نیروهای نظامی اوکراین روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت از انهدام یک تیپ روسی در حومه شهر باخموت و فرار سربازان آن خبر دادند.

سرهنگ الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین، روز چهارشنبه گفت که واحدهای روسی در برخی از بخش‌های باخموت تا دو کیلومتر عقب‌نشینی کرده‌اند. وی جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نکرد.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، نیز در تلگرام نوشت که نیروهای طرفدار کی‌یف روز چهارشنبه حتی یک موقعیت را در باخموت از دست نداده‌اند.

باخموت یک مرکز کلیدی حمل‌ونقل در منطقه دونتسک است که هدف اصلی حملات زمستانی روسیه به اوکراین بود.

به گزارش رویترز، باخموت در ماه‌های گذشته صحنه خونین‌ترین نبرد زمینی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم بوده و هر دو طرف در این شهر متحمل تلفات زیادی شده‌اند.

نیروهای اوکراین در منطقه باخموت با نیروهای گروه شبه نظامی «واگنر» درگیر بودند.

گروه «واگنر» که طی ماه‌های گذشته هدایت جبهه روسیه برای تصرف باخموت را بر عهده داشته، از یک هفته پیش تهدید کرده بود که اگر مسکو مهمات بیشتری برای آنان ارسال نکند، این گروه نیروهای خود را از باخموت خارج خواهد کرد.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه «واگنر» که بارها نیروهای مسلح مسکو را به عدم حمایت کافی از افرادش متهم کرده است، روز سه‌شنبه گفت تیپ ۷۲ ارتش روسیه مواضع خود را در بخشی از شهر باخموت ترک کرده و پا به فرار گذاشته‌اند.

یک واحد ارتش اوکراین نیز سخنان رئیس گروه «واگنر» در مورد فرار تیپ ۷۲ روسیه را تایید کرد و افزود که جسد ۵۰۰ سرباز روسی در اطراف باخموت به جا مانده است.

سخنگوی نیروهای نظامی شرق اوکراین اعلام کرد که این تیپ روسیه به شدت آسیب دیده است، اما تاکید کرد که روسیه همچنان در تلاش برای تصرف بقیه شهر باخموت است.

سرهی چرواتی روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که این تیپ روسی به طور کامل از بین نرفته و وضعیت در باخموت همچنان دشوار است.

یک تیپ روسی معمولا از چند هزار نیرو تشکیل شده است.

با این حال مسکو هنوز درباره گزارش‌ها مبنی بر انهدام این تیپ از ارتش خود و فرار نیروهایش از حومه باخموت اظهار نظری نکرده است.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از پنجم اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد و این دو کشور را وارد یک رویارویی نظامی کرد که تاکنون ادامه دارد.

در جریان این درگیری‌های نظامی صدها تن کشته و هزاران نفر از شهروندان اوکراین نیز آواره شده‌اند.

آمریکا و کشورهای اروپایی به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، طی این مدت تحریم‌هایی را علیه مسکو وضع کرده‌اند و در مقابل میلیون‌ها دلار کمک‌ مالی و تسلیحاتی خود را در اختیار کی‌یف قرار داده‌اند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت مذاکره درباره اعمال تحریم‌هایی جدید علیه روسیه را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG