لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

سفر نخست وزیر لهستان به آمریکا برای تقویت روابط دفاعی دوجانبه


ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان
ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، روز سه‌شنبه ۱۱ آوریل برای انجام دیدارهایی با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی و دفاعی دو جانبه به ایالات متحده سفر کرد.

او قرار است روز سه شنبه با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، در کاخ سفید دیدار و درباره مسايل مختلف، از جمله حمایت بیشتر از اوکراین، گفت‌و‌گو کند.

آقای موراویسکی پیش از آغاز سفرش گفت: «من به ایالات متحده می‌روم تا اتحاد با قدرتمندترین متحدمان را تقویت کنم؛ متحدی که امنیت اروپا، به ویژه امنیت بخش شرق اروپا، را تضمین می‌کند.»

ایالات متحده پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته، حضور نظامی خود را در لهستان افزایش داده و از این کشور به عنوان مسیری برای ارسال کمک‌های نظامی و بشردوستانه به اوکراین استفاده کرده است.

لهستان، از اعضای ناتو، همچنین از کمک دهندگان اصلی به اوکراین است و برای جایگزین کردن برخی تجهیزات قدیمی‌ای که به اوکراین ارسال کرده است، جت‌های جنگنده، تانک‌ها و سایر تجهیزات نظامی مدرن را به تولید کنندگان عمدتا آمریکایی و کره جنوبی سفارش داده است.

این کشور همچنین در حال برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه هسته ای در جهت کمک به کسب استقلال انرژی اروپا است و نخستین نیروگاهش با کمک دولت ایالات متحده و شرکت وستینگهاوس در سال ۲۰۳۳ میلادی افتتاح می‌شود.

ماتئوش موراویسکی قرار است در سفر سه روزه خود با نمایندگان شرکت‌های تولیدکننده سلاح در آمریکا نیز در مورد تامین مالی میلیاردها دلار خرید جت های جنگنده اف-۳۵، تانک های آبرامز، سیستم‌های توپخانه هایمارس و واحدهای پرتاب موشک پاتریوت گفتگو کند.

آقای موراویسکی گفت که اتحاد لهستان با ایالات متحده «پایه مطلق امنیت ما است» و اعلام کرد که برای تقویت دو پایه اصلی این اتحاد، یعنی «همکاری اقتصادی و دفاعی»، به آمریکا می‌رود.

شرکت‌های آمریکایی حدود ۲۵ میلیارد دلار در لهستان سرمایه گذاری کرده و هزاران شغل ایجاد کرده‌اند.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، دو بار به لهستان سفر کرده است. وولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هم هفته گذشته سفری یک روزه به ورشو داشت.

XS
SM
MD
LG