لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

تحویل جنگنده‌های میگ ۲۹ به اوکراین؛ اسلواکی به تعهد خود عمل کرد


پرواز میگ‌های نیروی هوایی اسلواکی بر فراز فرودگاه این کشور. اوت ۲۰۲۲.
پرواز میگ‌های نیروی هوایی اسلواکی بر فراز فرودگاه این کشور. اوت ۲۰۲۲.

وزارت دفاع اسلواکی روز دوشنبه گفت که باقیمانده جت‌های جنگنده میگ ۲۹ این کشور به دلایل امنیتی در یک «عملیات لجستیکی پیچیده» از طریق زمین به اوکراین منتقل شدند.

پیشتر در روز ۲ فروردین چهار فروند میگ ۲۹ توسط خلبانان اوکراینی از اسلواکی به اوکراین منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی، در بیانیه‌ای گفت: «ما کار درست را انجام داده‌ایم.»

دولت اسلواکی روز ۲۷ اسفند طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن کل ناوگان میگ متعلق به دوران اتحاد شوروی سابق را به اوکراین می‌دهد. به این ترتیب، اسلواکی دومین عضو ناتو بود که به درخواست اوکراین برای کمک به دفاع هوایی در برابر تهاجم روسیه پاسخ مثبت داد.

قبل از این، اسلواکی میگ‌های خود را به دلیل کمبود قطعات یدکی و تخصص در تعمیر و نگهداری آنها زمین‌گیر کرده بود. پس از آن، کشورهای همسایه - یعنی لهستان و جمهوری چک که هر دو عضو ناتو هستند - نظارت بر فضای هوایی اسلواکی را بر عهده گرفتند.

بر اساس این گزارش، بعید است که اسلواکی بتواند تا سال آینده میلادی، ناوگان هوایی خود را تقویت کند. این کشور پیشتر قراردادی برای خرید ۱۴ فروند جنگنده پیشرفته اف-۱۶ با ایالات متحده امضا کرده بود، اما تحویل آنها دو سال به تعویق افتاد.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است تعدادی از این جنگنده‌‍‌ها در اواخر سال ۱۴۰۲ تحویل داده شوند.

ایالات متحده به اسلواکی پیشنهاد داد که در ازای میگ‌های تحویل داده شده به اوکراین، ۱۲ هلی‌کوپتر نظامی جدید به آن کشور بدهد. بر اساس این پیشنهاد، اسلواکی ۳۴۰ میلیون دلار برای این هلی‌کوپترهای تهاجمی در معامله‌ای به ارزش یک میلیارد دلار پرداخت می‌کند. بودجه نظامی خارجی ایالات متحده ۶۶۰ میلیون دلار دیگر را پوشش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG