لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

رهبر کره شمالی بالاخره «ظاهر» شد


کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی – عکس از آرشیو
کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی – عکس از آرشیو

به گفته تحلیل‌گران احتمالاً هدف رسانه‌های کره از گزارش فعالیت‌های آقای کیم، پایان دادن به شایعات در خارج، و رفع نگرانی مردم و ارتش در داخل بوده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز سه‌شنبه خبر دادند کیم جونگ‌اون رهبر کره شمالی، از یک منطقه مسکونی و یک آکادمی علوم بازدید کرده است. گزارش تصویری رسانه‌های کره به هفته‌ها بی‌خبری از رهبر، و گمانه‌زنی‌ها درباره علت غیبت وی پایان داد.

خبرگزاری رویترز ضمن انتشار این خبر نوشته نمی‌تواند مستقلاً آن را تأیید کند، و به تصاویر آقای کیم هم دسترسی نداشته چون در زمان تهیه خبر، پخش برنامه‌های تلویزیون کره شمالی هنوز شروع نشده بود. تلوزیون دولتی کره هر روز چند ساعت بیشتر برنامه پخش نمی‌کند.

از رهبر کره شمالی – که گفته می‌شود ۳۱ سال دارد – از ۲۲ شهریور ماه در انظار و اخبار حرفی نبود. وی در نشست پارلمانی و حتی در مراسم سالگرد تأسیس حزب کارگر – که یکی از مهم‌ترین مراسم ملی برای دولت پیونگ‌یانگ است، و روز جمعه گذشته برگزار شد – حضور نیافت.

گزارش رادیو کره شمالی درباره آقای کیم تاریخ سه‌شنبه ۲۱ مهر را داشت؛ ولی در آن مشخص نشده بود که بازدید آقای کیم چه روزی انجام شده، و اشاره‌ای هم به غیبت طولانی رهبر نشده بود. گزارش تنها به این خبر اکتفا کرد که رهبر کره در منطقه مسکونی جدید دانشمندان ویسونگ «رهنمودهایی ارائه داد» و از انستیتوی تازه تأسیس انرژی طبیعی در آکادمی علوم دولتی بازدید کرد.

در خبر به نقل از آقای کیم آمده «دانشمندان ما افراد وطن‌پرستی هستند که همه زندگی خود را وقف ساختن کشوری غنی و قدرتمند می‌کنند.»

تحلیل‌گران احتمال می‌دهند که هدف رسانه‌های کره از گزارش فعالیت‌های آقای کیم، پایان دادن به شایعات در خارج از کشور، و رفع نگرانی مردم و ارتش در داخل کشور بوده است. به گفته تحلیل‌گران، اعلام حضور رهبر به ویژه با توجه به تبادل آتش روز جمعه ارتش دو کره در مرز اهمیت دارد. آن چان‌ایل، که تا پیش از فرار از کره شمالی در سال ۱۳۵۸، افسر جزء ارتش بوده، و اکنون ریاست یک اندیشکده خصوصی مطالعات کره شمالی را در سئول عهده‌دار است، می‌گوید:

«چند روز پیش عملیات نظامی در مرز انجام شده، و حالا فرمانده ارتش (کیم جونگ‌اون) را نشان می‌دهند. احتمالاً ارتش و مردم کره شمالی نگرانی‌هایی ابراز کرده‌اند» و حضور آقای کیم آن‌ نگرانی‌ها را برطرف می‌کند.

مقامات کره شمالی غیبت آقای کیم به دلیل بیماری را تکذیب کرده‌اند.

یک منبع نزدیک به رهبری کره شمالی روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفته آقای کیم همچنان قدرت را در دست دارد، ولی در جریان یک تمرین نظامی، پایش آسیب دیده است.

غیبت طولانی آقای کیم، ناظران تحولات کره شمالی را به گمانه‌زنی درباره مشکلات جسمانی او یا کنار گذاشته شدنش از قدرت واداشت. اخبار روز سه‌شنبه درباره آقای کیم، به نظر برخی از ناظران و تحلیل‌گران سیاسی واقعیت را درباره او نگفته است.

XS
SM
MD
LG