لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

نگاهی به غیبت طولانی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی


عکس آرشیوی از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ۱۶ تیر ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ۱۶ تیر ۱۳۹۳

کره شمالی بدون تردید پر رمز و رازترین کشور جهان است. رهبران، اخبار و اطلاعات از آن کشور، تنها و تنها محدود می‌شود به تلویزیون رسمی کره شمالی که روزانه چند ساعت بیشتر برنامه ندارد. هر وقت خبری از رهبر آن کشور باشد، این تلویزیون است که به طور کامل و با جزئیات کامل آن را تشریح می‌کند.

کیم جونگ اون رهبر ۳۱ ساله کره شمالی، حالا ۳۶ روز است که در هیچ یک از خبرهای این کشور نیست. دقیقاً از ۱۲ شهریور ماه (سوم سپتامبر).

منابع آگاه می‌گویند او در جریان بازدید از یک تمرین نظامی از ناحیه پا به شدت مصدوم شده است. یک منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت کیم جونگ اون از تمام ژنرال‌های کره شمالی خواسته است که در این مانور نظامی شرکت کنند؛ خودش هم همینطور. او در این مانور سینه خیز می‌رفت، می‌دوید و در حال پریدن از موانع بود که ناگهان دچار پارگی تاندون پا می‌شود. وزن زیاد او را علت اصلی این حادثه می‌دانند و اگر این تنها مشکل پیش آمده برای او باشد، حدود ۱۰۰ روز برای بهبود کامل زمان نیاز دارد.

جمعه ۱۸ مهر ماه، شصت ونهمین سالگرد تاسیس حزب کارگر در کره شمالی است. روزی که طی دو سال گذشته، رهبر کره شمالی با حضور شبانه بر مزار پدر و پدر بزرگش جشن می‌گیرد.

ناظران معتقدند عدم حضور او در این مراسم تردیدهای جدی‌تری را در مورد سلامت او مطرح می‌کند. یک محقق دانشگاه جان هاپکینز شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده به خبرگزاری رویترز می‌گوید «هرچه او بیشتر از انظار عمومی دور باشد، تردیدها در مورد استحکام حکومت او بیشتر می‌شود.»

هرچند مقام‌های بلندپایه کره شمالی تلاش می‌کنند غیبت او را مساله مهمی جلوه ندهند، اما در آمریکا و در جمع سیاستمداران این کشور، یا از روی بیماری شدید است و یا بحران جدی سیاسی.

سوال اینجاست که چرا یک مصدومیت ساده پا، او را بیش از یک ماه دور از انظار نگه داشته است.

این نخستین باری نیست که رهبر کره شمالی مدت طولانی غیبت می‌کند. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی و درست شش ماه پس از به قدرت رسیدن هم، کیم جونگ اون، ۲۳ روز از نگاه‌ها دور بود و کسی عکس یا فیلمی از او ندید. اما چند روز بعد او بالاخره خودی نشان داد.

XS
SM
MD
LG