لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

رهبر کره شمالی در مراسم سالگرد تأسیس حزب کارگر حضور نداشت


کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مراسم سان و رژه نظامی - عکس از آرشیو
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مراسم سان و رژه نظامی - عکس از آرشیو

غیبت آقای کیم از مراسم روز جمعه، در پی بیش از یک ماه پنهان بودن وی از مراسم وبرنامه‌های رسمی، بیش از پیش چشم‌ها را متوجه پیونگ‌یانگ کرده است.

با غیبت کیم جونگ‌اون رهبر کره شمالی در مراسم شصت و نهمین سالگرد تأسیس حزب کارگر، گمانه‌زنی‌ها و تردیدها درباره سلامتی، و علت واقعی غیبت او، شدت گرفته است.

مراسم تأسیس حزب کارگر یکی از مهم‌ترین مراسم ملی در کشور کره شمالی است؛ این مراسم با شب‌زنده‌داری و بازدید از «کاخ خورشید» (کومسوسان) – مزار کیم جونگ‌ایل، پدر آقای کیم، و کیم ایل‌سونگ، پدربزرگ وی و بنیان‌گذار کشور کمونیست کره شمالی همراه است. رهبر جوان کره در دو سال گذشته در این مراسم حضور یافته؛ اما امروز در اخبار رسانه‌های دولتی تنها گفته شد سبدگلی با نام آقای کیم در مزار گذاشته شده بود.

رهبر کره شمالی – که گفته می‌شود ۳۱ سال دارد – از روز ۱۲ شهریور ماه در انظار عموم و اخبار تلویزیون دولتی دیده نشده است. برخی از ناظران حدس می‌زنند کیم جونگ‌اون مشکل جدی سلامتی دارد، برخی بر این باورند که او در جریان یک کودتا کنار گذاشته شده، و احتمال می‌رود خواهر آقای کیم قدرت را به دست گرفته باشد. هر چه هست، طولانی‌تر شدن غیبت وی از انظار، به تردیدها درباره ثبات حکومت کره شمالی، که به شیوه موروثی اداره می‌شود، دامن زده است.

رسانه‌های دولتی که معمولاً فعالیت‌های «رهبر» را هر روز و با شرح و تفصیلات پخش می‌کنند، بیش از پنج هفته است که درباره او سکوت کرده‌اند – تنها چیزی که گفته شده این که رهبر کره شمالی «کسالت دارد».

دولت سئول با غیبت رهبر کره شمالی برخوردی عادی داشته و وزارت یکپارچگی کره جنوبی گفته به نظر می‌رسد آقای کیم «به طور معمول» کشور را اداره می‌کند. با این حال، لیم بیونگ چول، سخنگوی وزارت یکپارچگی گفته اطلاعاتی در دست ندارد تا بر اساس آن وضعیت سلامتی آقای کیم را تأیید کند. ارزیابی وزارت یکپارچگی متکی بر پیامی است که رئیس هیأت اعزامی از کره شمالی برای اختتامیه بازی‌های آسیایی و مرد شماره دوی پیونگ‌یانگ هنگام حضور در مراسم به مقامات سئول داده است.

هیأت اعزامی به مراسم اختتامیه تنها یک روز قبل از عزیمت به کره جنوبی از سفر خود خبر داد. به گفته آقای لیم:

«وقتی مقامات بلندپایه از کره جنوبی دیدن کردند، کیم جونگ‌اون از طریق هیأت پیامی برای خانم پارک گون هه، رئیس جمهوری ارسال کرد. براساس این پیام و اطلاعات دریافتی از اداره سیاسی ارتش خلق کره، کنترل آقای کیم ثابت و بدون تغییر به نظر می‌رسد.»

کانگ چول‌هوآن، کارشناس مرکز استراتژی کره شمالی در سئول می‌گوید غیبت رهبران کره شمالی از انظار در بیماری یا نقاهت در زمان پدر و پدربزرگ آقای کیم هم سابقه داشته است:

«کیم ایل سونگ بعد از یک عمل جراحی برای برداشتن تومور، و کیم جونگ ایل بعد از سانحه در هنگام اسب سواری مدتی از انظار غایب بودند.»

به گفته آقای کانگ، تغییر و تحول احتمالی در رهبری پیونگ یانگ برای امنیت منطقه ناگوار خواهد بود، چون در صورتی که کره شمالی خواستار بهبود روابط با همسایه جنوبی‌اش باشد، رهبری کشور باید باثبات باشد.

رسانه‌های کره جنوبی گفته‌اند کیم جونگ‌به نقرس – بیماری‌ موروثی در خاندان کیم – مبتلاست، و از کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری قند خون رنج می‌برد. تمام این بیماری‌های با وزن بالا و علاقه بی‌حد وی به انواع پنیر وارداتی مرتبط است. آقای کیم از فوریه ۲۰۱۱ (بهمن ۱۳۹۰) که جانشین پدرش کیم جونگ‌ایل شد، اضافه وزن زیادی پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG