لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

از رهبر کره شمالی چه خبر؟


بازدید کیم جونگ اون- رهبر کره شمالی، از یک واحد نظامی ارتش خلق کره - عکس بدون تاریخ است.
بازدید کیم جونگ اون- رهبر کره شمالی، از یک واحد نظامی ارتش خلق کره - عکس بدون تاریخ است.

غیبت طولانی کیم جونگ اون از مراسم عمومی موجب گمانه‌زنی‌ها در مورد بیمار بودن آقای کیم شده؛ اما بعضی بر این باورند که علت غیبت وی مسأله دیگری است.

از آخرین باری که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در انظار دیده شد؛ نزدیک به یک ماه می‌گذرد. در این مدت آقای کیم در هیچ اجتماعی، حتی در نشست حزبی مجمع عالی خلق هم حضور نیافته است.

وبسایت شبکه خبری سی‌ان‌ان با اعلام این خبر اضافه می‌کند که در نشست روز سه‌شنبه گذشته مجمع عالی خلق، جای خالی آقای کیم پیدا بود. مجمع عالی خلق مهم‌ترین نشست‌ مقامات بلندپایه دولتی است. این مجمع که در واقع پارلمان کره شمالی است، هر سال یک بار با شرکت مقامات حزبی، ارتش و سازمان‌ها و نهادهای مختلف کشوری برگزار می‌شود، و آقای کیم از زمان روی کار آمدن در سال ۱۳۹۰، به طور مرتب در آن شرکت داشت.

سی‌ان‌ان از قول یو هویول، استاد مطالعات کره شمالی در دانشگاه سئول (کره جنوبی) نوشته: «انتظار داشتیم آقای کیم را در نشست حزبی مجمع عالی خلق ببینیم؛ چون همه ساله در این نشست شرکت داشت. بنابراین حدس می‌زنیم که مشکل سلامتی دارد.»

پنج‌شنبه گذشته، تلویزیون دولتی کره شمالی در مستندی راجع به آقای کیم گفت: «ثروت و کامیابی سوسیالیسم ما مرهون تلاش‌های مارشال [کیم جونگ اون] است، که به رغم کسالت، چون مشعلی راه فراروی ملت را روشن نگه ‌می‌دارد.»

دیدار روز شنبه سه مقام ارشد کره شمالی با رئیس جمهوری کره جنوبی هم بدون آقای کیم، و با حضور مقام شماره دو پیونگ یانگ انجام شد. این مذاکرات که درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی است، بسیار اهمیت دارد، و انتظار می‌رفت شخص آقای کیم در آن شرکت یابد.

غیبت مشکوک رهبر ۳۱ ساله کره شمالی به گمانه‌زنی‌ها درباره مشکلات جسمانی او – که با بالارفتن بیش از حد وزن و افراط در کشیدن سیگار مرتبط است – دامن زده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی همه فعالیت‌های رهبر و حضور وی در مجامع عمومی را با آب و تاب گزارش می‌کند. در ماه ژوئیه این گزارش‌ها ۲۴ مورد بود؛ اما در ماه اوت ۱۶ گزارش و در ماه گذشته یعنی سپتامبر، تنها یک گزارش منتشر شد که آن هم مربوط به حضور آقای کیم و همسرش در یک کنسرت می‌شد. در آخرین تصاویری از که رهبر کره شمالی منتشر شده، او به طور مشهودی چاق شده بود و هنگام راه رفتن لنگ می‌زد. منابع دیپلکاتیک در واشنگتن – که نامشان فاش نشده – گفته‌اند مچ پای آقای کیم ورم کرده و تاول‌هایی روی آن مشاهده می‌شود. پدر وی و رهبر پیشین کره به بیماری نقرس مبتلا بود.

آقای یو می‌گوید غیبت رهبران کره شمالی به دلیل بیماری مسبوق به سابقه است: «چنین وضعیتی در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) هم پیش آمد که کیم جونگ ایل (پدر رهبر کنونی پیونگ یانگ) به شدت بیمار بود.»

آن سال هم حدس و گمان‌هایی درباره بیمار بودن رهبر مطرح بود. سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده و کره جنوبی حدس می‌زدند که آقای کیم بیماری سختی دارد و احتمالاً دچار سکته مغزی شده است.

کیم جونگ ایل در دسامبر ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) در ۶۹ سالگی درگذشت و رهبری کره شمالی به پسرش کیم جونگ ایل رسید.

از سوی دیگر، وبسایت خبری اینکوئیزیتور روز گذشته به نقل از یک مقام ارشد پیشین کره شمالی، نوشت احتمالاً کیم جونگ اون قدرت و اختیاراتش را در دولت پیونگ یانگ از داده است.

اینکوئیزیتور به نقل از روزنامه دیلی میل می‌نویسد جانگ جین-سونگ، مقام متنفذ اطلاعاتی کره شمالی در بخش تبلیغات دولت آقای کیم، که در تبعید به سر می‌برد گفته فرزند دیکتاتور پیشین کره شمالی در واقع از سال گذشته (۱۳۹۲) از قدرت خلع شده است. آقای جانگ ماه سپتامبر در کنفرانسی با شرکت دیگر مقامات تبعیدی کره شمالی با اظهاراین مطلب گفت قدرت سیاسی کشور اکنون در دست وزارت برنامه‌ریزی و ارشاد کره شمالی است. وی افزود در حال حاضر کشور در وضعیتی مثل جنگ داخلی به سر می‌برد – بعضی از مقامات با وارد کردن عناصری از سرمایه‌داری به سیستم کره موافقند؛ ولی دیگران از وضعیت کمونیستی موجود دفاع می‌کنند.

دیلی تلگراف چاپ لندن هم نوشته درهای این کشور منزوی به روی دنیا بسته شده و نگرانی‌ها از احتمال بروز یک کودتا افزایش یافته است. یک علت بسته بودن مرزهای کره شمالی هم شاید جلوگیری از فرار رهبران به خارج از کشور بوده است.

توشی‌میتسو شیگه‌مورا، کارشناس مسائل کره شمالی می‌گوید چنین اقدامی نشان‌دهنده این است که یا کودتایی صورت گرفته یا یک کودتا لو رفته است. اگر کودتایی با حمایت ارتش در کار بوده، الآن وضعیت در پیونگ یانگ بسیار خطرناک است، و من گزارش‌هایی هم شنیده‌ام که حاکی‌ است آقای کیم از پایتخت بیرون برده شده.»

دیلی تلگراف همچنین نوشته به معاون رئیس کمیسیون دفاع ملی و یک مقام ارشد دیگر این کمیسیون وظایف دیگری محول شده؛ تحلیلگران بر این باورند که این دو نفر تنزل مقام پیداکرده‌اند.

در کشورهای همسایه کره شمالی و دیگر کشورهای جهان، ناظران سیاسی در انتظار مراسم بنیانگذاری حزب کارگران کره هستند که روز دهم اکتبر (۱۸ مهرماه) برگزار می‌شود، تا ببینند که آیا کیم جونگ اون در انظار حاضر خواهد شد یا نه.

XS
SM
MD
LG