لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۳

کری انتقادات اسرائیل از مذاکره با ایران را رد کرد


جان کری و عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی
جان کری و عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی
جان کری، وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای کم اثر ساختن انتقادات اسرائیل درباره توافق احتمالی جهان و ایران بر سر برنامه اتمی تهران، گفت جامعه بین الملل طی مذاکراه با رهبران جدید ایران، از هیچ چیز کوتاه نمی آید.

آقای کری روز دوشنبه (11 نوامبر- 20 آبان) طی دیدار با رهبران امارات متحده عربی در ابوظبی گفت برای رسیدن به «هر توافقی» که برنامه اتمی ایران را در ازای تسهیل تحریم ها محدود کند، مسابقه ای در جریان نیست. او گفت عدم توافق درباره پرونده اتمی ایران طی نشست اخیر ژنو حاکی است که کار بیشتری باید انجام شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینه کشورش گفت توافق احتمالی «بد و خطرناک» است زیرا از فشار تحریم ها میک اهد و در عین حال به ایران امکان می دهد هم غنی سازی اورانیوم را ادامه دهد و هم توانایی تولید راکتور پلوتونیوم را حفظ کند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در ابوظبی به خبرنگاران گفت انتقادات نتانیاهو خام است: «به نظر من آقای نخست وزیر باید بداند که هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته است. موضوع مذاکرات همین است.»

جان کری گفت هدف از اعمال تحریم آغاز مذاکرات بود. پس اگر آمریکا فرصت رسیدن به توافقی مسئولانه و دقیق برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی را از دست می داد، هم برای نفس دیپلماسی و هم برای هرگونه استفاده بالقوه از زور در آینده، غیرمسئولانه به شمار می رفت.

آقای کری گفت اولین حکم هر قدرت بزرگی استفاده مدبرانه و محترمانه از قدرتش است و اگر ما هیچ گزینه دیگری غیر از گزینه نظامی نداشته باشیم، باید به جهان نشان دهیم که تمام راه ها و فرصت ها را امتحان کرده ایم.»

اسرائیل بارها تهدید کرده که حاضر است برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی به ایران حمله نظامی می کند و اسرائیل در سخنان اخیرش گفت که واشنگتن به امنیت اسرائیل متعهد است.

ایران با رد تمامی اتهامات می گوید اهداف برنامه اتمی اش صلح آمیز است. اما بخشی از برنامه های اتمی ایران فراتر از چیزی است که به گفته کارشناسان برای کارهای تحقیقاتی و تولید برق لازم است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که با باراک اوباما، ولادیمیر پوتین، و فرانسوا اولاند روسای جمهوری آمریکا، روسیه و فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا صحبت کرده و از همه آنان پرسیده: «این همه عجله برای چیست؟» نتانیاهو گفته است: «آنان باید صبد پیشه کنند و مسئله را به شکل جدی بررسی کنند.»

جان کری می گوید پرسش این است که: «بدون این روش دیپلماتیک چه خواهد شد؟ بدون شک ایران به غنی سازی و تولید پلوتونیوم ادامه می دهد و همزمان ما ائتلاف بین المللی که در سایه انزوای ایران بدست آورده ایم را به خطر می اندازیم.»

کری سخنان اخیر را با عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات در میان گذاشت. امارات متحده عربی همگام با عربستان سعودی و متحدانشان در حاشیه خلیج فارس درباره برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرده اند اما وزیر خارجه امارات روز دوشنبه از مذاکرات ژنو حمایت کرد.

وزیر خارجه امارات گفت مذاکرات دیپلماتیک و سیاسی بهترین راه برای حل مسئله ایران است. او گفت امارات امیدوار است که تهران متوجه شود گزینه دیگری غیر از شفافیت در برنامه اتمی اش ندارد.

آقای کری می گوید هدف از مذاکرات جاری آزمایش «آمادگی ایران برای انجام اقدامات لازم است تا ثابت کند برنامه اش صلح آمیز است.»

دور دیگر مذاکرات با ایران تا یک هفته دیگر میان ایران و کشورهای 5+1 در ژنو از سرگرفته می شود.
XS
SM
MD
LG