لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

کنگره برای تنگ تر کردن تحریم های ایران اقدام می کند


قانون گذاران آمریکایی روز یکشنبه اعلام کردند برای جلوگیری از امتیاز دادن بیش از اندازه واشنگتن در توافق احتمالی هسته ای با تهران، قصد دارند تحریم ها علیه ایران را تنگ تر کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اقدام قانون گذاران آمریکایی در حالی است که به گفته دیپلمات ها با وجود اینکه گفتگوهای اتمی اخیر قدرت های جهانی با ایران در ژنو به توافقی منجر نشد، هنوز رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران امکان پذیر است.

بسیاری از اعضای کنگره آمریکا، هم زمان با دور تازه فعالیت لابی اسرائیل، نسبت به رویکرد تازه ایران و قدرت های جهانی در مورد فعالیت های اتمی تهران بدبین هستند.

اسرائیل نگران آن است که ایران و غرب به یک توافقی برسند که امکان ساخت سلاح اتمی برای ایران را حفظ کند. مقامات جمهوری اسلامی می گویند برنامه اتمی ایران اهدافی صلح آمیز دارد.

قرار است مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی ۹ روز دیگر دوباره آغاز شود.

این مذاکرات روز شنبه گذشته بدون دستیابی به توافقی در خصوص کاهش تحریم ها علیه تهران در ازای خودداری تهران از انجام برخی اقدامات اتمی پایان یافت.

وزیر امورخارجه آمریکا، جان کری، و شمار دیگری از وزیران امورخارجه برای کاهش اختلافات به ژنو سفر کرده بودند. بسیاری از تحلیلگران این امر را نشانه ای از امکان وقوع یک توافق در ژنو ارزیابی کرده بودند.

اما مذاکرات اتمی آینده در سطح پایین تر از وزیران امورخارجه برگزار خواهد شد.

بریتانیا و روسیه می گویند احتمال رسیدن به توافق با تهران بسیار زیاد است.

باب مندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید این هفته برای حفظ فشار تحریم ها علیه ایران، روی بسته جدیدی از تحریم ها کار می کند.

او به شبکه خبری ای بی سی گفت: «نگرانی من این است که ظاهرا ما بیشتر از ایرانی ها خواهان رسیدن به توافق هستیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که وعده حل پرونده اتمی ایران را داده، گفته است پیام مذاکره کنندگان ایران به نمایندگان قدرت های جهانی این بوده است که «جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان به تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض جواب نخواهد داد.»

دیپلمات ها می گویند فرانسه در آخرین مذاکرات ژنو خواهان قراردادی بود که در آن تعطیلی راکتور آب سنگین اراک لحاظ شود. رسانه های ایران به فرانسه انتقادات تندی را مطرح کرده اند.

توییتر آیت الله خامنه ای نیز پیامی را از رهبر جمهوری اسلامی بازنشر کرد در آن از دولت فرانسه انتقاد شده است. این پیام اوایل سال جاری خورشیدی از سوی رهبر ایران مطرح شده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت اینکه آخر هفته با ایران توافقی بدست نیامد، امر خوبی بود.

در همین حال ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا ابراز خوش بینی کرده است که ایران و قدرت های جهانی با هم طی هفته آینده به توافق خواهند رسید.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینه خود گفت با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در آخر هفته به صورت تلفنی صحبت کرده است.
نخست وزیر اسرائیل گفت در این تماس: «از رهبران جهان پرسیدم عجله برای [توافق با ایران] برای چیست؟»

آقای نتانیاهو گفت از رهبران قدرت های جهانی در خواست کرده است که «صبر کنند.» او گفت:«این خوب بود که نهایتا چنین تصمیمی گرفته شد.»
نخست وزیر اسرائیل وعده داد این کشور تمام تلاش خود را می کند تا از یک «توافق بد» با ایران جلوگیری کند.
نخست وزیر دست راستی اسرائیل، روز یکشنبه از طریق شبکه خبری سی بی اس، به طور مستقیم مردم آمریکا را خطاب قرار داد و در هشداری از وقوع «یک توافق بسیار بد» با ایران ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها می گویند از آنجایی که ظرفیت اتمی تهران به نسبت سال ۲۰۰۶ گسترش یافته و برنامه اتمی با «غرور ملی» پیوند خورده، زمان درخواست برای تعطیلی کامل فعالیت های اتمی ایران گذشته است.

قدرت های جهانی می گویند ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران و انباشت اورانیوم غنی شده تنها با هدف تولید سوخت برای نیروگاه های اتمی که در آینده احتمال دارد ساخته شود انجام نمی گیرد و ممکن است این برنامه برای تولید یا داشتن ظرفیت تولید سلاح اتمی باشد.XS
SM
MD
LG