لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

کری: تداوم تحریم‌ برای تضمین توقف فعالیتهای تهران


جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید مذاکرات بین المللی درباره پرونده اتمی ایران ادامه خواهد یافت اما آمریکا برای رسیدن به توافق عجله ندارد. آقای کری گزارش ها مبنی بر اختلاف میان آمریکا و فرانسه در مذاکرات اخیر ژنو، درباره شرایطی که تهران باید در طول مذاکرات طولانی مدت بپذیرد، بی اهمیت خواند.

جان کری این سخنان را به دنبال مذاکرات سه روزه ژنو میان نمایندگان کشورهای ۵+۱ با ایران و پایان بی نتیجه مذاکرات به شبکه خبری ان بی سی گفت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما همیشه گفته ایم و باراک اوباما به صراحت گفته که عجله در کار نیست. ما عجله نداریم و باید به توافق درست دست یابیم. عدم
توافق بهتر از توافق بد است و ما قطعا این امر را مد نظر داریم.»

آقای کری گفت آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی روش صلح آمیز را دنبال می کند. اما در عین حال گفت باراک اوباما «هیچ گزینه ای را حذف نکرده است.» او همچنین گفت آمریکا و فرانسه درباره لزوم احتیاط با هم اتحاد نظر دارند.

جان کری به ان بی سی گفت: «شماری از کشورها، نه فقط فرانسه، بلکه خود ما و دیگران، می خواستیم مطمئن شویم که ادبیات محکم و صراحت و شفافیت لازم را داریم تا مطمئن شویم که کارمان را درست انجام می دهیم و چیزی را جا نمی گذاریم که بعدا منجر به خطا شود.»

پیشتر، فرانسه گفت که توافقنامه پیشنهادی غنی سازی اورانیوم در ایران را متوقف نمی سازد. اسرائیل نیز درباره امضای قراردادی که هرگونه ظرفیت تهیه سوخت هسته ای را در ایران باقی بگذارد هشدار داده بود.

وزیر خارجه آمریکا درباره نگرانی نخست وزیر اسرائیل گفت: «کسی از لغو تحریم های فعلی حرف نزده، فشارها به قوت خود باقی خواهد ماند. تحریم ها ابزاری تضمینی است تا اطمینان دهد در جریان تداوم مذاکرات برای رسیدن به یک توافق عمده و پایان دادن به بازی، برنامه اتمی ایران پیش نمی رود و رشد نمی کند. به نظر من اگر اطمینان حاصل شود که ایران نمی تواند به برنامه اتمی اش ادامه دهد، اسرائیل امنیت بیشتری خواهد داشت.»

در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی گفت در هرگونه معاهده با کشورهای بین الملل، تهران از حقوق هسته ای خود، از جمله غنی سازی اورانیوم در خاک ایران عقب نشینی نمی کند.
XS
SM
MD
LG